Położony na francuskiej wsi zamek Fontainebleau jest domem francuskich monarchów i jest obowiązkowym punktem zwiedzania dla każdego, kto chce poznać historię Francji. Zamek jest pełen pięknych pomieszczeń i funkcji, w tym apartamentów króla i królowej, wysokiej kaplicy królewskiej Saturnin i ogrodów.

Wysoka Kaplica Królewska Saturnin

Pierwotnie zbudowana w XII wieku, Wysoka Kaplica Królewska Saturnin na zamku Fontainebleau była jedną z ulubionych rezydencji Ludwika IX. Tomasz Becket poświęcił kaplicę Matce Boskiej w 1169 roku. Została zniszczona za czasów Franciszka I i odbudowana za Francois I.

Kaplica królewska ma bogato zdobione sklepienie z grubą sztukaterią. Wnętrze zostało zaprojektowane przez Martina Fremineta. Namalował on na sklepieniu pięć obrazów, każdy przedstawiający jedną porę roku. Namalował również życie Chrystusa. W 1633 roku dzieło Fremineta zostało ukończone, a kaplica została przemianowana na „górną kaplicę”.

W 1642 roku Jean Dubois Starszy namalował nad ołtarzem Trójcę Świętą. W 1773 roku Ludwik XV dodał półrotundę od strony ogrodu. Dodał też nowe witraże.

Kaplica była pierwotnie klasztorem dla trynitarzy. Po zniszczeniu klasztoru, kaplica została odbudowana za czasów Francois I. Nowy kościół został oparty na modelu kaplicy palatyńskiej.

Kaplica Świętego Saturnina, znajdująca się za salą balową, została zbudowana w XII wieku. Po raz pierwszy została poświęcona przez Tomasza a Becketa. Została przebudowana za panowania Franciszka I, Henryka IV i Franciszka I.

Dawny klasztor Trynitarzy połączony był z górną galerią apartamentów królewskich. Galeria została przebudowana w stylu neoklasycznym. Sala Kolumnowa została przebudowana w stylu neoklasycystycznym. Schody w kształcie podkowy zostały pierwotnie zbudowane dla Henryka II przez Philiberta de l’Orme.

Chateau de Fontainebleau znajduje się około 55 kilometrów na południowy wschód od Paryża. Standardowa opłata za wstęp wynosi 11 euro. Zamek jest zamknięty we wtorki. W zamku znajduje się wiele kaplic, galerii, salonów i innych budynków. Turyści mogą również zwiedzać prywatne apartamenty pałacu oraz Teatr Cesarski. Zaleca się zaplanowanie dnia na zwiedzanie.

Pałac w Fontainebleau był miejscem historycznego spotkania papieża Piusa VII i Napoleona w 1804 roku. Napoleon wybrał Fontainebleau jako miejsce historycznego spotkania, ponieważ chciał pokazać ciągłość z minionymi monarchiami.

Apartamenty króla i królowej

Położony we Francji zamek Fontainebleau jest jednym z najsłynniejszych pałaców królewskich w Europie. Ten średniowieczny zamek został zbudowany w 1286 roku, a następnie został powiększony. Stał się rezydencją wielu francuskich monarchów i jest uważany za jeden z najbardziej elegancko urządzonych zamków w Europie.

Zamek posiada owalny dziedziniec, na którym znajdują się schody w kształcie podkowy, które prowadzą do królewskich apartamentów. W pałacu znajduje się również kaplica i Wysoka Kaplica Królewska Saturnin, która została zbudowana na dwóch nałożonych na siebie poziomach za panowania Francois I.

Zamek był modyfikowany przez wieki, aby dostosować się do gustów różnych monarchów. Król Ludwik XIV, na przykład, zmienił apartamenty króla i jego rodziny. W skład apartamentów wchodzą: salon Ludwika XIII, pokój Saint-Louis, pokój Francois I, pokój gobelinów i pokój strażników.

Ludwik XIV zlecił również prace Andre-Charlesa Boulle’a, francuskiego architekta, do nowego apartamentu królewskiego. Modyfikacji uległy również apartamenty królowej. Łóżko królowej było najważniejszym pomieszczeniem w apartamentach królewskich. Było to bardzo prywatne pomieszczenie, w którym królowa spędzała większość czasu. W komnacie przyjmowała również gości podczas toalety. Komnatę zdobił ozdobny sufit wykonany przez Guillaume Noyersa w 1644 roku.

W XVII wieku dziedziniec honorowy był zamknięty z trzech stron. Przez kilka stuleci był to prawdziwy dziedziniec honorowy zamku w Fontainebleau. Był to również jedyny dostęp do apartamentów królewskich.

W okresie Drugiego Cesarstwa Fontainebleau stało się jednym z najpopularniejszych miejsc wypoczynku królewskiego. W czasie panowania Ludwika Filipa pałac zajmował książę Orleanu, a także Stefania de Bade, adoptowana córka Napoleona I. Z pałacu korzystał również hrabia Prowansji. Został również przejęty przez Niemców podczas II wojny światowej.

Pałac posiadał również własną szkołę, która była znana jako „pierwsza szkoła Fontainebleau”. Charakteryzowała się ona rozbudowanym systemem alegorii, oraz szerokim zastosowaniem stiuków.

Ogrody

Położony we francuskim mieście Fontainebleau zamek otoczony jest wieloma ogrodami wszelkiego rodzaju. Jest domem francuskich monarchów i od 350 lat stanowi główną rezydencję królewską władców. Ogrody z czasem uległy znacznemu przekształceniu.

Ogród Fontainebleau uważany jest za najwspanialszy ogród historyczny we Francji. Został zbudowany w latach 1528 – 1547. Pierwotnie składał się z kwadratowych kwietników oddzielonych kanałami. W XVIII wieku stworzono nowy układ. Obecnie podzielony jest na cztery kwietniki i posiada trawnik obramowany kwiatami.

Francuski ogród formalny, Grand Parterre, powstał dla Ludwika XIV. Został zaprojektowany przez Andre Le Notre i Louis Le Vau. Jest to największy ogród formalny w Europie. Charakteryzuje się rozbudowanym systemem ikonografii mitologicznej.

Grand Parterre jest również miejscem największego wodotrysku w Europie. Staw z karpiami skierowany jest na południe i otoczony jest groblą. W centrum stawu znajduje się kiosk. Znajduje się w nim wiele posągów.

Innym słynnym ogrodem w Fontainebleau jest ogród Diany. Jest to tradycyjnie prywatny ogród królowej. W XIX wieku został przeprojektowany w stylu angielskiego ogrodu krajobrazowego. Znajdują się w nim posągi Diany i psów. Znajdują się w nim również drzewa cytrusowe w donicach.

Grota w ogrodzie Fontainebleau jest ważnym wkładem do gatunku. Andre Le Notre stworzył sztuczną grotę w 1533 roku. Henri VIII polecił zainstalować posąg Nymphe de Fontainebleau autorstwa Benvenuto Celliniego.

Pałac w Fontainebleau stał się związany z uchyleniem Edyktu z Nantes w 1685 roku. Po tym wydarzeniu wielu protestantów opuściło Francję. Ludwik XIV był jedynym monarchą, który spędził w zamku więcej czasu niż jakikolwiek inny. Dokonał on również wielu zmian we wnętrzach zamku. Henri IV kontynuował rozbudowę terenów zamku.

Oprócz ogrodu Fontainebleau, znajduje się tam również las, który jest sklasyfikowany jako park narodowy. Las ten jest domem dla wielu gatunków roślin i dzików. Obecnie jest on otwarty dla zwiedzających.

Luwr, Notre Dame, Sainte-Chapelle

W XVIII wieku król Ludwik XIV był częstym gościem w zamku Fontainebleau. Dokonał też kilku modyfikacji we wnętrzach zamku. Najsłynniejszą z nich była budowa nowego skrzydła wzdłuż Cour de la Fontaine. Nowe apartamenty królewskie również zaprojektował Ange-Jacques Gabriel.

Po rewolucji francuskiej zamek przeszedł gruntowny remont. Sypialnia króla została przekształcona w salę tronową Napoleona. Stare apartamenty łaźni pod galerią Franciszka I zostały zburzone. Wszystkie meble w zamku zostały zlicytowane i wszystkie pomieszczenia zostały na nowo urządzone. Zamek został ponownie urządzony w stylu neoklasycznym.

Ludwik XIV przebywał w pałacu Fontainebleau częściej niż jakikolwiek inny król. Wielu zagranicznych gości odwiedzało zamek. W 1685 roku Ludwik XIV podpisał w zamku edykt z Fontainebleau. Odwołał on politykę tolerancji wobec protestantów rozpoczętą przez Henryka IV.

W 1644 roku Guillaume Noyers wykonał ozdobny sufit do sypialni królowej. Matka Ludwika XIV, królowa Anna Austriaczka, miała sypialnię w zamku. Podejrzewała ona mistrza konnego Gian Rinaldo Monaldeschi o zdradę. Mimo to Monaldeschi został zabity przez służbę Krystyny.

W pierwszej połowie XIX wieku Ludwik Filip przemeblował salę kolumn w stylu neoklasycznym. Wybudował również marmurowy kominek. Galeria Płyt również została przebudowana w stylu neoklasycznym. Pierwsze schody w kształcie podkowy zostały zaprojektowane przez Philiberta de l’Orme i Jeana Bullanta.

Nowe skrzydło zostało również zbudowane obok Galerie des Cerfs. Pawilon Gros został zbudowany z kremowego kamienia. Pavilion des Poeles został zastąpiony przez Pawilon Gros. Wybudowano również pierwsze piętro skrzydła Belle Cheminee. Na pierwszym piętrze Belle Cheminee znajdował się mały teatr.

Conciergerie była królewską rezydencją francuskich monarchów od X do XIV wieku. Znajduje się w samym sercu Paryża. Znajduje się bardzo blisko stacji metra Cite. Można do niego łatwo dotrzeć autobusem lub pieszo. Jest to dobry wybór na półdniową wycieczkę. Kosztuje 12 euro za osobę.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *