Niezależnie od tego, czy wybierasz się w podróż służbową, czy na wakacje, będziesz chciał wybrać lotnisko, które będzie dla Ciebie wygodne. Na szczęście w Paryżu jest kilka opcji, w tym Orly, Charles de Gaulle i Vatry. Każde z tych lotnisk jest łatwe do zdobycia i oferuje coś innego dla podróżnych.

Charles de Gaulle

Położone w pobliżu Paryża lotnisko Charles de Gaulle (lub Roissy-Charles de Gaulle) jest jednym z największych lotnisk w Europie. Jest to również jeden z najłatwiejszych sposobów na dotarcie do stolicy. W zależności od pory dnia, dotarcie do miasta może zająć od czterdziestu do sześćdziesięciu minut.

Jednym z najlepszych sposobów poruszania się po lotnisku jest skorzystanie z darmowego autobusu wahadłowego. Autobus ten kursuje co piętnaście do trzydziestu minut i zatrzymuje się w różnych miejscach. Są to między innymi Place de la Nation, Opera i Rue Scribe. Umożliwia on również dostęp do lekkiej kolejki, która kursuje pomiędzy wszystkimi trzema terminalami.

Inną opcją jest skorzystanie z linii szybkiego transportu RER B. Linia ta łączy lotnisko z Paryżem. Jest ona nieco wolniejsza niż kolej miejska, ale zapewnia wygodniejszą opcję. Oferuje również połączenia z liniami szybkich pociągów TGV.

Istnieje również „Magical Shuttle”, ekspresowe połączenie pomiędzy lotniskiem a Disneylandem w Paryżu. Jest to zabawny sposób, aby dostać się na lotnisko i sprawdzić niektóre z najbardziej kultowych atrakcji w okolicy.

Inną opcją jest przejazd pociągiem z lotniska Saint Remy les Chevreuse. Te pociągi zatrzymują się na wszystkich stacjach pomiędzy lotniskiem a Paryżem. W przeciwieństwie do pociągu omnibus, te pociągi nie wyprzedzają się nawzajem.

Jeśli masz szczęście mieć długi layover na Charles de Gaulle, będziesz miał okazję zwiedzić miasto. Istnieje wiele różnych linii autobusowych, które łączą lotnisko z Paryżem i okolicami.

Jeśli podróżujesz z ograniczonym budżetem, możesz również wypożyczyć samochód. Wiele firm wynajmujących ma biura na lotnisku. Niektóre z nich to Budget, Hertz, Europcar, Firefly, Avis i Sixt.

Orly

Położony w gminach Orly i Villeneuve-le-Roi, Aeroport de Paris-Orly (Orly Airport) jest głównym lotniskiem we Francji. Jest to węzeł komunikacyjny dla głównych lotów międzynarodowych i głównych linii lotniczych. Obsługuje miliony pasażerów każdego roku. Mimo to zajmuje drugie miejsce pod względem zatłoczenia we Francji.

Na międzynarodowe lotnisko Orly można łatwo dojechać pociągiem podmiejskim. Orlybus łączy lotnisko ze stacją metra Denfert Rochereau w południowej części miasta. Usługa ta kosztuje 9,50 EURuros i trwa około trzydziestu minut.

Lotnisko Orly oferuje również bezpłatne Wi-Fi i ładowanie telefonów komórkowych. Posiada również kilka salonów i przechowalnię bagażu. Lotnisko oferuje również usługi masażu.

Lotnisko Orly jest połączone z autostradą A106 i linią regionalną RER B. RER B prowadzi szybką i bezpośrednią trasą do centrum Paryża. Podróż trwa około dwudziestu pięciu minut. Bilety można kupić w zwykłych kasach lub w automatach biletowych.

Lotnisko oferuje również połączenia autobusowe. Autobus „Go C Paris” kursuje pomiędzy Terminalem Południowym a Terminalem Zachodnim co godzinę. Możesz wsiąść do tego autobusu przy wyjściu C z Terminalu Południowego. Zabierze Cię on do stacji Pont de Rungis na linii pomarańczowej.

Inną opcją jest skorzystanie z tramwaju T7. Ten tramwaj łączy Orly West i Terminal 4 w krótkim czasie. Oferuje również usługi do stacji Villejuif-Louis Aragon na linii metra 7.

Dla tych, którzy chcą pojechać autobusem do Charles de Gaulle, jest autobus „Le Bus Direct”. Kursuje on pomiędzy lotniskami co dwadzieścia do trzydziestu minut. Autobus zatrzymuje się przy wszystkich terminalach.

Beauvais

Położone w departamencie Oise we Francji, lotnisko Beauvais obsługuje prawie 4 miliony podróżnych rocznie. Lotnisko posiada sieć Wi-Fi oraz szereg sklepów i restauracji.

Istnieje możliwość podróży pociągiem z Beauvais do Paryża. Podróż trwa około półtorej godziny. Koszt biletu kolejowego wynosi 10 euro.

Inną realną opcją jest autobus. Istnieją autobusy, które odjeżdżają co 15-30 minut. Koszt biletu autobusowego do Beauvais wynosi 4 euro.

Alternatywnie, można wynająć samochód. Zazwyczaj samochód będzie Cię kosztował około 60 euro za dzień. Jest to możliwe tylko wtedy, gdy masz ważne prawo jazdy i gaz w samochodzie. Jeśli jesteś początkującym kierowcą, możesz rozważyć wynajęcie renomowanego kierowcy.

Istnieje również usługa autobusu wahadłowego, który łączy się z lotniskiem Paris-Beauvais. Ta usługa ma swoją własną stronę internetową. Trasa łączy centrum Paryża z lotniskiem. Zaleca się, aby wziąć shuttle co najmniej trzy i pół godziny przed swoim lotem.

Ponadto, dla większych grup dostępne są również usługi shuttle van. Są one wygodniejsze i bardziej opłacalne. Autobus wahadłowy posiada klimatyzację i zatrzymuje się na parkingu naprzeciwko budynku.

Wyżej wymienione usługi transportowe są również dostępne 24 godziny na dobę. Transfery można zarezerwować z wyprzedzeniem lub w dniu lotu.

Z lotniska można również wypożyczyć samochód. Koszt to około 60$ do 100$ za dzień. Będziesz potrzebował ważnego międzynarodowego prawa jazdy. Będziesz musiał również zapłacić za paliwo i parking.

Vatry

Położone w mieście Chalons w regionie Champagne-Ardenne, lotnisko Chalons-Vatry znane jest również jako Paris Vatry Airport. Jest to jedno z wielu lotnisk we Francji, które znajduje się na przedmieściach Paryża i jest wykorzystywane zarówno do lotów pasażerskich, jak i towarowych. Posiada jeden pas startowy i jest dostosowany do wszystkich typów samolotów.

Choć nie jest zbyt duże, lotnisko ma kilka rzeczy do zaoferowania. Posiada mały sklep wolnocłowy, bar i restaurację. Posiada również punkt wynajmu samochodów. Lotnisko posiada również autobus wahadłowy, który zabiera Cię do centrum miasta.

Oprócz wielu atrakcji na lotnisku można zobaczyć samoloty, które są zaparkowane wokół terminala. W miesiącach letnich lotnisko oferuje loty czarterowe do europejskich destynacji.

Lotnisko posiada również system X-Ray oraz pięć chłodni. Posiada również transfer lotniskowy, który przewozi Cię pomiędzy trzema terminalami. Lotnisko posiada również największy pojedynczy pas startowy we Francji.

Lotnisko posiada również wiele mniejszych budynków, które są dedykowane dla cargo i towarów łatwo psujących się. Należą do nich 4.200 m2 budynków, które są chłodzone, oraz 2.500 m2 pomieszczeń z kontrolowaną temperaturą. Są one również monitorowane przez system komputerowy.

Kolejnym małym lotniskiem, ale wciąż imponującym, jest Vatry Express, który łączy lotnisko z Reims. Jest to najnowszy dodatek lotniska, który jeszcze bardziej ułatwi podróżnym dotarcie na lotnisko.

Na lotnisku znajduje się również mała restauracja. Można również wynająć prywatny transport za 250EUR za kierunek. Alternatywnie można skorzystać z publicznego autobusu lub pociągu. Informacje o lotnisku można znaleźć na jego stronie internetowej.

Le Bourget

Położone na paryskim przedmieściu Le Bourget, lotnisko było niegdyś głównym lotniskiem Paryża. Było jednym z trzech „klasycznych europejskich lotnisk”, wraz z pobliskim lotniskiem Charlesa de Gaulle’a i lotniskiem Orly.

Lotnisko, które zostało otwarte w 1919 roku, było wykorzystywane do lotów komercyjnych do czasu wybudowania w 1932 roku lotniska Orly. Jednak dopiero w 1977 roku regularny ruch komercyjny został zamknięty, a lotnisko Le Bourget zostało przekształcone w lotnisko biznesowe.

Muzeum Lotnictwa i Przestrzeni Kosmicznej w Le Bourget jest największym muzeum lotniczym na świecie. Ma ponad 150 000 stóp kwadratowych powierzchni wystawowej i zawiera bogatą kolekcję samolotów i statków kosmicznych, zarówno historycznych, jak i współczesnych. Posiada jeden z jedynych zachowanych egzemplarzy L’Oiseau Blanc, samolotu, który próbował dokonać pierwszego transatlantyckiego przejścia z Paryża do Nowego Jorku.

W Muzeum Lotnictwa i Kosmosu można zobaczyć wiele historycznych samolotów, takich jak prototyp Concorde’a i naddźwiękowy Tupolew Tu-144. Znajdują się tu również ekspozycje rakiet szwajcarskich i radzieckich. Muzeum organizuje również konferencje i wystawy.

Francuskie Muzeum Lotnictwa i Kosmosu mieści się na terenie lotniska Le Bourget. Muzeum jest główną atrakcją turystyczną i przyciąga dziesiątki milionów zwiedzających każdego roku.

Lotnisko Le Bourget było również miejscem startu Charlesa Lindbergha, który w 1927 roku po raz pierwszy samotnie pokonał transatlantyk. Jego lot nie zakończył się jednak sukcesem. Pomimo wysiłków pilotów, samolot nie był w stanie pokonać Atlantyku. Zamiast tego rozbił się w pobliżu lotniska Le Bourget.

Lotnisko Le Bourget jest jednym z najbardziej ruchliwych lotnisk w Europie. Znajduje się na nim wiele odrzutowców biznesowych i samolotów lotnictwa ogólnego.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *