Założony w XIII wieku Panteon w Paryżu honoruje wielkich ludzi, którzy przyczynili się do rozwoju kultury francuskiej. Znajdują się w nim szczątki wielu znanych osobistości, w tym fizyków Louis Claude Foucault i Charles Xavier, filozofów Voltaire i René Descartes oraz poetów Françoise Sagan i Ernest Hemingway. Ponadto w Panteonie pochowane są kobiety.

Fizycy

Fizycy są honorowani w Panteonie w Paryżu, we Francji. Pomnik ten jest miejscem ostatecznego spoczynku wielu największych umysłów Francji. Zawiera szczątki takich Francuzów jak Wolter, Jean-Jacques Rousseau i Emile Zola. Jest to również miejsce, w którym pochowana jest Marie Curie. Był to pierwszy przypadek pochowania w Panteonie kobiety za jej osiągnięcia naukowe.

Marie Curie, chemiczka polskiego pochodzenia, była pionierką w dziedzinie radioaktywności. Była pierwszą kobietą, która otrzymała Nagrodę Nobla w dwóch różnych dziedzinach, chemii i fizyce. Ona i jej mąż, Henri Becquerel, otrzymali Nagrodę Nobla w 1903 roku za swoją pracę. Drugą Nagrodę Nobla z chemii otrzymali w 1911 roku, a Nagrodę Nobla z fizyki w 1903 roku.

Marie Curie była naukowcem, który jest w dużej mierze pamiętany ze swoich prac nad radioaktywnością. Była pierwszą kobietą, która otrzymała Nagrodę Nobla w dziedzinie fizyki i pierwszą kobietą, która została pochowana w Panteonie za swoją pracę.

Marie Curie była pierwszą kobietą naukowcem, która otrzymała tytuł doktora nauk ścisłych na Sorbonie w Paryżu. Była również pierwszą kobietą naukowcem, która została profesorem na Uniwersytecie Paryskim. W czasie, gdy była profesorem, pracowała ze swoim mężem, Henri Becquerelem. Razem dokonali wielu przełomowych odkryć w fizyce i zyskali reputację naukowców.

Marie Curie została pochowana w 1995 roku w Panteonie w Paryżu. Była pierwszą kobietą pochowaną w Panteonie, a jej prochy zostały umieszczone w pomniku. Mąż Marii Curie, Pierre Curie, również został pochowany w Panteonie.

Śmierć Marii Curie przypisywano narażeniu na promieniowanie. Zmarła w 1934 roku w wieku 66 lat. Do dziś zachowało się jej biuro i laboratorium w Paryżu. Za swój wkład naukowy otrzymała piętnaście złotych medali. W 1903 roku otrzymała Medal Davy’ego od Royal Society of London. W 1995 roku prochy Marii Curie zostały przeniesione do Panteonu, a ona sama została pochowana z honorami.

Marie Curie jest jedyną kobietą, która została pochowana w Panteonie. Jest też jedyną kobietą, która została pochowana wraz z mężem. W uroczystości wzięli udział prezydent Polski Lech Wałęsa i prezydent Francois Mitterrand.

Znane osobistości francuskie pochowane w Panteonie

W Panteonie w Paryżu pochowanych jest kilka znanych osobistości francuskich. Wśród nich są słynny pisarz, Victor Hugo, oraz Emile Zola, autor Garbusa z Notre Dame. Są tam również filozof, Wolter i naukowiec, Rene Descartes.

W Panteonie pochowana jest również kobieta. Kobieta ta, Simone Veil, przeżyła Holocaust i była orędowniczką praw kobiet. Pracowała jako antynazistowski bojownik ruchu oporu podczas II wojny światowej i uzyskała francuskie obywatelstwo w 1937 roku. Walczyła o legalizację aborcji i antykoncepcji we Francji.

Panteon posiada dużą kryptę, w której znajdują się szczątki ponad 70 mężczyzn. Krypta jest zamknięta dla zwiedzających. Mogą być w niej pochowani jedynie Bohaterowie Narodowi. Podczas Rewolucji Francuskiej Panteon został zsekularyzowany. Podczas IV Republiki krypta pozostała zamknięta. W IV Republice pochowano tam sześć osób.

Panteon został ponownie wykorzystany jako mauzoleum dla znanych obywateli Francji. Panteon znajduje się na Sainte-Genevieve w 5 okręgu Paryża. Został zbudowany pod koniec 1750 roku, zastępując starszy kościół. Został zaprojektowany przez Jacquesa-Germaina Soufflota.

Pochówki w Panteonie były miejscem długiej i spornej debaty na temat tego, kogo należy uznać za wielkiego człowieka. W Panteonie pochowane są setki osób, a tylko kilka z nich jest znanych światu. Większość to jednak słynni obywatele Francji. Panteon został zaprojektowany, aby uhonorować najbardziej zasłużonych obywateli Francji. Panteon miał być również świątynią wolności.

Było kilka kampanii, aby dodać więcej kobiet do Panteonu. Jedna z organizacji, Osez le feminism, przewodziła tym kampaniom. Inną jest Collectifs pour les femmes au Pantheon. Organizacje te powstały, aby promować prawa kobiet we Francji i prowadzić kampanię na rzecz większej liczby kobiet, które mają być pochowane w Panteonie.

Obecnie w Panteonie pochowane są cztery kobiety. Są to Marie Curie, Olympe de Gouges, Sadi Carnot i Simone Veil. Ponadto w paryskim Panteonie pochowanych jest jeszcze wiele innych znanych osobistości francuskich.

Wahadło Foucaulta

Podczas Wystawy Paryskiej w 1851 roku francuski naukowiec Jean Bernard Leon Foucault przeprowadził eksperyment z wahadłem. Wyniki eksperymentu były imponujące. Pręt, który Foucault zawiesił na kopule Panteonu, wydawał się poruszać wraz z obrotem Ziemi. W rzeczywistości pręt utrzymywał płaszczyznę drgań zawsze, gdy wahadło było obracane.

Eksperyment z wahadłem Foucaulta był szeroko rozpowszechniony. Wielu naukowców i laików zainteresowało się eksperymentem, który udowodnił, że Ziemia obraca się w cyklu dobowym. Pozwolił on również naukowcom na pomiar nieinercjalnych układów odniesienia współrzędnych, takich jak spin Ziemi.

Panteon w Paryżu był pierwszym miejscem, w którym Foucault przeprowadził swój eksperyment z wahadłem. Był to również pierwszy raz, kiedy eksperymentalne wahadło zostało wystawione w miejscu publicznym. Eksperyment zakończył się sukcesem, ale pojawiły się też komplikacje. Wahadło zostało zainstalowane przed wynalezieniem samochodów napędzanych benzyną, a kościół nie był zadowolony z eksperymentu.

Panteon to starożytny kościół, który pierwotnie był poświęcony Świętej Genowefie. Powstał na zlecenie francuskiego króla Ludwika XV. Jest uważany za jeden z najważniejszych symboli Francji. Panteon był kilkakrotnie odnawiany. W Panteonie w Paryżu znajduje się szereg pomników.

W nekropolii Panteonu znajdują się prochy wielu znanych obywateli Francji. Należą do nich Louis Braille, Emile Zola, Jean Moulin i Marie Curie. Znajdują się tam również szczątki innych znanych osób, takich jak Wolter, Napoleon Bonaparte i Jean Jacques Rousseau.

Kopia wahadła Foucaulta jest obecnie wystawiona w Panteonie w Paryżu. Ponadto, oryginalne wahadło jest przechowywane w Musee des Arts et Metiers.

Od czasu, gdy eksperyment z wahadłem Foucaulta miał miejsce po raz pierwszy, wiele osób umieściło repliki oryginału w różnych miejscach na świecie. Te miejsca to między innymi Berry School w Berry, Georgia, budynek sądu hrabstwa Franklin w Waszyngtonie i Uniwersytet w Chicago.

Paryski Panteon również został przekształcony w kościół. Wnętrza budynku zmieniły się w XIX wieku ze świątyni na kościół.

W Panteonie pochowane są kobiety

Wśród wielu prestiżowych postaci narodowych pochowanych w Panteonie są dziesiątki pisarzy, filozofów i bohaterów narodowych. W Panteonie znajdują się również szczątki bojowników francuskiego ruchu oporu. Oprócz nich w Panteonie znajduje się również wahadło Foucaulta, które śledzi obrót ziemi.

W Panteonie ku czci Wielkich Ludzi pochowanych jest obecnie sześć kobiet. Są to: Madame Curie, Sophie Berthelot, Josephine Baker, Genevieve de Gaulle-Anthonioz i Agnes Pannier-Runacher.

Madame Curie była francusko-polską chemiczką, fizyczką i ekologiem promieniotwórczym. Otrzymała dwie Nagrody Nobla. Została pochowana w Panteonie w 1995 roku. Pochowany jest tam również jej mąż, Pierre Curie.

Sophie Berthelot była gwiazdą music-hallu podczas epoki jazzu. Była popularną konferansjerką w Paryżu. Jej mąż, Marcellin Berthelot, był światowej sławy chemikiem. Gdy nastąpiła jego śmierć, rodzina poprosiła o pochowanie obok niego w Panteonie.

Josephine Baker była urodzoną w USA tancerką i piosenkarką, która stała się światowej sławy konferansjerką. Jej zaangażowanie w ruch oporu podczas II wojny światowej przyniosło jej Croix de Guerre. W 1937 roku otrzymała francuskie obywatelstwo. Była wpływową działaczką antyrasistowską. Podczas wojny pracowała jako agentka francuskiego rządu i antynazistowskiego ruchu oporu.

Rodzina Sophie Berthelot nie chciała, aby została rozdzielona z mężem. Zażądali, aby jej szczątki zostały przeniesione do krypty w Panteonie. Nie zostały one jednak uhonorowane, gdy w 1907 roku zmarł jej mąż.

Josephine Baker była pierwszą artystką rozrywkową, która została pochowana w Panteonie. Jej ceremonia pogrzebowa odbyła się 30 listopada 2021 roku. Jej syn, który jest również adoptowanym dzieckiem, powiedział, że jego matka byłaby dumna ze swojego hołdu. Pomnik w Panteonie będzie upamiętniał jej dziedzictwo.

Panteon znajduje się w Dzielnicy Łacińskiej w Paryżu. Pierwotnie został zbudowany jako kościół, ale został zsekularyzowany podczas rewolucji francuskiej. Jego motto brzmi „Aux grands hommes, la patrie reconnaissante”. Jest to miejsce pamięci o francuskich bohaterach narodowych. W jego wnętrzu znajdują się murale. Odnowione zostały zewnętrzne bocznice i kolumny nośne. Główny fronton został ponownie przebudowany z patriotycznym dziełem D’Angersa. Otwarcie windy zewnętrznej planowane jest na 2022 rok.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *