Znajdująca się w Paryżu, we Francji, Katedra Notre Dame jest jednym z najbardziej znanych zabytków na świecie. Jest wpisana na listę światowego dziedzictwa UNESCO i stała się ikoną francuskiej kultury. Jest to również najwyższa struktura w mieście, o całkowitej wysokości 88 metrów. To sprawia, że jest to obowiązkowy punkt zwiedzania dla odwiedzających miasto.

Dzwony

Na początku tego miesiąca Katedra Notre Dame, najsłynniejszy zabytek świata, pokazała dziewięć nowych dzwonów. Projekt, który kosztował w sumie 3 miliony dolarów, był możliwy dzięki prywatnym darom. Każdy dzwon ma unikalną nazwę, a wszystkie są nazwane po postaciach religijnych. Wszystkie dzwony zostały wykonane we Francji i Holandii, a każdy z nich został zaprojektowany przy użyciu średniowiecznych technik.

Największy dzwon w Wieży Północnej, pierwotnie nazwany Gabriel, teraz będzie nosił nazwę Marie. Dzwon ten został wybrany na cześć świętego Gabriela, osoby, która zapowiedziała Dziewicy Marii narodziny Jezusa. Został on odlany przez holenderską odlewnię Royal Eijsbouts. Zdobią go wizerunki Adoracji Magów, Wesela w Kanie Galilejskiej oraz przesłanie benedykcyjne „Chwała Bogu, Ojcu i Synowi.”

Dziewiąty dzwon, nazwany Jean-Marie, upamiętnia 139. arcybiskupa Paryża, kardynała Jean-Marie Lustigera. Był on duchowym przywódcą Kościoła w Paryżu w latach 1981-2005.

Piąty dzwon, o nazwie Denis, nosi imię pierwszego biskupa Paryża, Saint Denis. Poniósł on śmierć męczeńską około III wieku. Został wysłany z Rzymu do Paryża. Jest określany jako pierwszy męczennik.

Dziesiąty dzwon, zwany Emmanuel, został odlany w XV wieku. Uważany jest za najpiękniejsze naczynie dźwiękowe w Europie. Został odlany w 1681 roku dla króla Ludwika XIV. Jest strojony do tonacji fis. Był używany do oznaczania ważnych wydarzeń w historii katedry. Dzwoniono na nią również z okazji zakończenia I i II wojny światowej.

Dzwony zostaną poświęcone w lutym 2013 roku przez arcybiskupa Paryża. Następnie zostaną one wciągnięte na południową i północną wieżę katedry.

Skarb

Mimo pożaru, który 15 kwietnia dotknął katedrę Notre Dame, wciąż zawiera ona jedne z najważniejszych relikwii w chrześcijaństwie. Choć strażakom udało się uratować budynek, w ramach renowacji usunięto 16 miedzianych posągów.

Święte Relikwie Męki Pańskiej zostały przeniesione do Notre-Dame w 1804 roku, po tym jak były przechowywane w kaplicy Sainte Chapelle. Relikwie te zostały podarowane katedrze przez kościelnych i zamożne osoby. Uważa się, że zostały one umieszczone na głowie Jezusa Chrystusa przed jego ukrzyżowaniem.

Katedra Notre-Dame jest domem dla około 2000 dzieł sztuki. Znajdują się one w skarbcu katedry. Skarbiec jest otwarty dla zwiedzających codziennie od 9.30 do 18.00.

Skarbiec zawiera również wiele obiektów religijnych. Przedmioty te wykorzystywane są podczas specjalnych uroczystości i nabożeństw. Przedmioty te są ofiarowane przez zamożne bractwa i rodzinę królewską. Wartość tych przedmiotów wynika z ich umiejętności artystycznych i rzadkości materiałów, z których są wykonane.

W katedrze Notre-Dame znajduje się również duża kolekcja złotnictwa. Te kawałki są wykonane przez wysoko wykwalifikowanych złotników. Niektóre z tych kawałków są używane w różnych biurach katedry. Inne kawałki są używane podczas odprawiania Mszy Świętej.

W Skarbcu Notre Dame znajduje się również duża kolekcja przedmiotów religijnych. Jednym z tych przedmiotów jest Korona Cierniowa. Mówi się, że ten cierń został umieszczony na głowie Jezusa Chrystusa przed jego ukrzyżowaniem. W skarbcu znajduje się również fragment Prawdziwego Krzyża.

Skarbiec jest jedną z najważniejszych kolekcji we Francji. Do czasu rewolucji francuskiej był jedną z najbogatszych kolekcji w kraju. W listopadzie 1789 roku majątek został znacjonalizowany. Podczas rewolucji francuskiej wiele obiektów kultowych zostało utraconych lub zniszczonych. Jednak w drugiej połowie XIX wieku dodano nowe bogactwa.

Latające przypory

Znajdująca się w Paryżu we Francji katedra Notre Dame jest słynnym zabytkiem. Jest to gotyckie arcydzieło architektury. Jest symbolem wiary w kościele katolickim. To także pomnik potęgi Francji w okresie średniowiecza.

Budynek został zaprojektowany przez kilku architektów. Pierwotnie został zbudowany w dwunastowiecznym stylu, ale z czasem wprowadzono zmiany. Oryginalna iglica została zbudowana około 1250 roku i zawierała posągi dwunastu apostołów.

Katedra Notre Dame jest jedną z pierwszych budowli na świecie, które posiadają latające przypory. Te masywne podpory architektoniczne pomagają podtrzymywać ściany i fasadę katedry. W okresie architektury gotyckiej, latające przypory były kluczową cechą projektu.

Katedra jest uważana za dzieło sztuki i jest obecnie w trakcie renowacji. Rząd francuski przeznaczył na ten projekt 150 milionów euro. Jego realizacja ma potrwać pięć lat.

Na początku XIII wieku architekci zastosowali latające przypory, aby rozwiązać problem: woda deszczowa przeciekała przez kamienne fasady. Te ogromne przypory pomagają zakotwiczyć ściany katedry i zapobiegają pęknięciom.

Innym ciekawym elementem katedry są witrażowe okna różane. Trzy ogromne okrągłe okna zdobią trzy główne portale katedry. Mówi się, że są one arcydziełami chrześcijaństwa. Każde okno ma średnicę 10 metrów.

W katedrze znajduje się również potężny 13-tonowy dzwon Emmanuel. Dzwon ten jest również największym we Francji.

Katedra Notre Dame przeszła na przestrzeni lat wiele zmian. Została uszkodzona podczas rewolucji francuskiej. Została również uszkodzona podczas radykalnej fazy rewolucji francuskiej. W 1802 roku powróciła do kultu rzymskokatolickiego.

Koronacje

W ciągu wieków Katedra Notre Dame, znana również jako Katedra Notre-Dame de Reims, służyła jako miejsce koronacji 33 królów Francji. Jest jednym z najbardziej znanych zabytków Francji i odgrywa ważną rolę w historii Francji. Jest to również obiekt wpisany na listę światowego dziedzictwa.

Ceremonia koronacji jest ceremonią, która nadaje legitymację nowemu królowi. Nowo koronowany król otrzymuje święty chryzmat zwany olejem świętym. Namaszczenie przyznaje moc Boga bezpośrednio nowemu królowi. Nakazuje królowi przestrzegać prawa i przestrzegać religii.

Ceremonia koronacji odbywa się w komnacie w katedrze. Przestrzeń ta ma 70 metrów długości. Na poziomie okien znajduje się również drugie przejście, które umożliwia duchownym przyjmowanie gości.

Katedra słynie ze swojej architektury. Jej konstrukcja stanowi zenit sztuki gotyckiej. Posiada dwie gotyckie, kwadratowe wieże. Jej fasada jest ozdobiona witrażami. Znana jest również z harmonijnego połączenia architektury i rzeźby. W katedrze odbywają się również liczne uroczystości religijne i publiczne.

Król Francji Ludwik VII zlecił budowę katedry. Chciał, aby katedra była symbolem potęgi Paryża.

Budowano ją ponad sto lat i przetrwała wiele tragedii. Od 1991 roku katedra jest wpisana na listę światowego dziedzictwa. Jest jednym z najczęściej odwiedzanych zabytków we Francji, rocznie odwiedza ją ponad 13 milionów osób.

Katedra była miejscem wielu królewskich ślubów i pogrzebów. Odbywały się w niej również msze requiem dla dwóch prezydentów. Jest również ważnym punktem w życiu Paryża. Uważa się ją za duszę miasta.

Posągi

Znane z pięknej architektury i rzeźb, posągi katedry Notre Dame są obowiązkowym punktem zwiedzania podczas pobytu w Paryżu. W katedrze znajdują się posągi różnych ważnych osób z historii Francji. Katedra została zbudowana na fundamentach pogańskiej rzymskiej świątyni poświęconej Jowiszowi.

Zachodnia fasada katedry posiada dwa duże okna różane. Iglica katedry pochodzi z czasów renowacji dokonanej przez Viollet-le-Duc’a.

Katedra była wielokrotnie odnawiana i restaurowana na przestrzeni lat. Najnowsza renowacja została przeprowadzona w 2005 roku. Obejmowała ona przywrócenie posągów i ich integralności.

XIX-wieczny posąg Karola Wielkiego znajduje się na południowej stronie katedry. Karol Wielki był młodym królem, który rozpoczynał proces jednoczenia Francji. Jego posąg został zamówiony przez Marie de Medicis po jego zabójstwie. Posąg ma sześć metrów wysokości i wykonany jest z armaty, która została przejęta podczas bitwy o Sewastopol.

Katedra słynie również z zabytkowych gargulców. Są to dekoracyjne figury, które znajdują się na miejscu od czasów średniowiecza. Są one inspirowane fikcyjną Notre Dame de Paris, którą napisał Victor Hugo. Gargulce są również znane ze swojej siły i wytrzymałości. Przetrwały złą pogodę i wojny.

Do posągów w katedrze należą Zejście z Krzyża i Pieta. Zejście z Krzyża stoi bezpośrednio za ołtarzem głównym. Flankują ją posągi Ludwika XIV i Ludwika XIII. Pieta znajduje się w centrum katedry.

Kolejnym posągiem jest posąg Tomasza Apostoła, wzorowany na architekcie Viollet-le-Duc. Zaprojektował on również posąg Henryka IV, który został zamówiony po jego zabójstwie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *