Znajdujące się w mieście Malaga Muzeum Picassa jest jednym z najważniejszych muzeów w Hiszpanii i zawiera kolekcję wyjątkowych dzieł sztuki. Picasso był ważną postacią w historii sztuki, a jego osobiste archiwa są zawarte w muzeum. To muzeum zapewnia odwiedzającym wgląd w jego proces myślowy i podejście do sztuki.

Museo Picasso Malaga

Położone na Costa del Sol w Hiszpanii, Museo Picasso Malaga, czyli Muzeum Picassa, to kolekcja niezwykłych dzieł sztuki. Muzeum posiada szeroką kolekcję obrazów i rzeźb Picassa. Posiada stałą kolekcję, a także prezentuje kilka wystaw czasowych. Jest to jedna z najczęściej odwiedzanych atrakcji turystycznych Costa del Sol.

Muzeum zostało założone w celu uczczenia Picassa i jego wkładu w sztukę nowoczesną. Synowa Picassa, Christine Ruiz-Picasso, była siłą napędową projektu. Ona i jej mąż, Bernard Ruiz-Picasso, przekazali kolekcję. W rozwoju muzeum pomagała im Junta de Andalucia.

Stała kolekcja muzeum mieści się w jedenastu salach Palacio de Buenavista. Zawiera obrazy, rzeźby i oleje z ośmiodekadowej kariery Picassa. Kolekcja została niedawno odświeżona o 43 nowe dzieła sztuki. Obrazy te zostały wypożyczone na 15 lat z Fundacion Almine y Bernard Ruiz-Picasso para el Arte. Dzieła te reprezentują twórczość Picassa od lat 50-tych do 70-tych.

Muzeum prezentuje również prace kobiet artystek z XX wieku. W przeszłości prezentowało Louise Bourgeois, Hilmę af Klint i Sophie Taeuber-Arp. W 2017 roku muzeum zaprezentowało prace Bacona, Freuda i London School.

W Museo Picasso Malaga znajduje się również duża kolekcja szkiców, rysunków i akwafort Picassa. Kolekcja ta, licząca dziesiątki tysięcy sztuk, jest jedynym muzeum na świecie, które eksponuje cały dorobek Picassa. W muzeum znajduje się również księgarnia i archiwum. Są tu duże galerie na wystawy czasowe, a także audytorium i centrum edukacyjne. Jest tu również sklep z pamiątkami.

Budynek Muzeum Picassa to piękny 1500-letni budynek. Został zaprojektowany przez Richarda Gluckmana z Gluckman Mayner Architects. Zawiera kolekcję dzieł Picassa i kubizmu. Znajduje się w nim również odtworzenie sali recepcyjnej rodziny Picasso.

Muzeum jest otwarte codziennie. Znajduje się tu sklep z pamiątkami i księgarnia. Organizowane są także różne wystawy i filmy. W muzeum znajduje się stała kolekcja prac, obejmująca szeroką gamę stylów i materiałów. Kolekcja Muzeum Picassa została skompilowana przez wnuka Picassa i jego synową. Kolekcja jest wyceniana na 1,3 mld kr.

W muzeum znajduje się również seria wystaw poświęconych kobietom artystom z XX wieku. W 2013 roku muzeum wystawiło prace Hilmy af Klint i Louise Bourgeois. Jest także miejscem wystawy poświęconej życiu i twórczości Pauli Rego. W muzeum będzie można zobaczyć ponad 80 prac Rego. Na wystawie znajdzie się również seria kolaży i rysunków. Podkreśli również społeczno-polityczny kontekst korzeni Rego w Maladze.

Muzeum oferuje bezpłatne zwiedzanie z przewodnikiem w każdy czwartek o godzinie 18:00 i jest otwarte do 19:00. Zwiedzający mogą również skorzystać z MPM Gallery Talks. Są one bezpłatne wraz ze wstępem.

Osobiste archiwum Picassa

Pablo Picasso za życia kolekcjonował dzieła podziwianych przez siebie mistrzów. Pozostawił ponad 40 000 dzieł w różnych nieruchomościach i posiadłościach należących do jego przyjaciół. Obrazy, rzeźby i rysunki są wystawione w Muzeum Pabla Picassa w Paryżu. Muzeum jest otwarte od 9:30 do 18:00 w weekendy i podczas świąt szkolnych strefy C. Muzeum oferuje również spacer po pracowni Picassa na Lewym Brzegu. Spacer obejmuje dwa bilety wstępu do muzeum i notatki ze spaceru.

Zespół muzeum jest odpowiedzialny za prowadzenie dokumentacji dzieł znajdujących się w kolekcji. Znajduje się tu również szereg prac, które zostały przekazane przez rodzinę Picassa. Prace te obejmują obrazy i rzeźby Picassa i jego współczesnych, w tym Man Raya, Gauguina i Matisse’a. W muzeum znajduje się również kilka filmów o sztuce i filmów dokumentalnych, w których występuje Picasso.

Muzeum Picassa w Paryżu mieści ponad 20 000 przedmiotów z osobistego archiwum artysty. Kolekcja składa się z ponad 5 000 dzieł i obejmuje wszystkie główne okresy stylistyczne Picassa. Znajduje się w niej ponad tysiąc rysunków i rzeźb, a także fotografie, ryciny i książki. W muzeum znajduje się również cyfrowa rekonstrukcja pracowni Picassa.

Muzeum Picassa w Paryżu jest jedynym publicznym muzeum poświęconym twórczości artysty. Znajduje się tu biblioteka z ponad 11 000 książek i 110 000 dokumentów. Biblioteka zawiera również kolekcję ponad 100 ilustrowanych książek. Znajdują się w niej katalogi wystaw, książki i relacje napisane przez Pablo Picasso. W muzeum znajduje się również ponad tysiąc dzieł sztuki, które zostały zakupione przez artystę.

W muzeum znajduje się również kolekcja ponad tysiąca fotografii Picassa. W zbiorach muzeum znajdują się prace innych fotografów z XX wieku, takich jak Lucien Clergue, Robert Capa, Cecil Beaton czy Douglas David Duncan. Jest też wiele fotografii Picassa autorstwa innych artystów, takich jak Dora Maar. Zbiór ten wskazuje, jak często Picasso eksperymentował z fotografią. Pokazuje też jego wielką inwencję techniczną.

Kolekcja muzeum Picassa podzielona jest na dwie kategorie: prace z jego osobistego archiwum i prace od jego przyjaciół. Wśród dzieł przyjaciół znajdują się rzeźby i obrazy Claude’a Picassa, brata Pabla Picassa, a także prace Henri Matisse’a, Man Raya i Edwarda Quinna.

Zbiór archiwów osobistych Picassa został przekazany przez spadkobierców artysty w 1978 roku. W 1992 roku kolekcja została przekazana do działu muzeów państwa francuskiego i została wstępnie sklasyfikowana przed wprowadzeniem do zbiorów narodowych. Muzeum otrzymało również prace przyjaciół Picassa, którzy wcześniej przekazali swoje prace do muzeum.

Muzeum Picassa w Paryżu jest w remoncie od pięciu lat, ale w ostatnim roku dwukrotnie opóźniło się. W sierpniu tego roku muzeum miało zostać otwarte. To oznacza koniec pewnej epoki w kulturalnym krajobrazie Paryża.

Podejście Picassa do sztuki

Położone w Paryżu Muzeum Picassa jest obowiązkowym punktem zwiedzania, jeśli jesteś w tym mieście. Kolekcja jest zorganizowana w taki sposób, że można zobaczyć rozwój zdolności artystycznych Picassa jako artysty. Muzeum zawiera prace, które obejmują cały okres jego kariery i zawierają przykłady z okresu kubizmu i pop-artu. Znajdują się tu również prace współczesnych mu artystów. W muzeum znajduje się ponad 250 trójwymiarowych prac.

We wczesnych latach swojej kariery Picasso czerpał inspirację z archeologicznych pozostałości starożytnego świata śródziemnomorskiego, jak również z kultury materialnej skolonizowanych ludów Afryki. W swoich wczesnych pracach kubistycznych badał niejednoznaczność przedstawiania form w przestrzeni i przedkładał solidne trójwymiarowe formy nad kolor. Eksperymentował również z wykorzystaniem technik kolażowych związanych z kubizmem syntetycznym. W swoim pierwszym kolażu osadził kawałek ceraty, aby odwzorować chłostę na krześle.

Jednym z najbardziej wpływowych dzieł sztuki stworzonych przez Picassa jest Les Demoiselles d’Avignon, dzieło, które przeciwstawiało się tradycyjnym regułom sztuki. Obraz ten jest przełomowym dziełem, które zapoczątkowało rewolucyjne podejście do przedstawiania rzeczywistości. Kobieta siedzi, po prawej stronie trzyma książkę i butelkę, a lewą rękę ma zawiniętą w chustkę. Choć twarz kobiety jest dziełem sztuki, obraz zawiera również elementy karykatury.

Obraz jest dziełem sztuki na własnych zasadach, a towarzyszący mu kolaż jest pierwszym kolażem sztuki nowoczesnej. Podczas gdy obraz zawiera prostokątny kształt, kolaż zdaje się przedstawiać dwa plasterki cytryny, muszlę ostrygi i fajkę z białej gliny. Kombinacja tych materiałów nasuwa myśl o naturze języka.

Stosowanie przez Picassa wielu różnych strategii twórczych znajduje odzwierciedlenie w bibliotece kolekcji, która zawiera ponad 11 000 dzieł literackich, z których wiele to książki ilustrowane. Biblioteka zawiera również nagrania audiowizualne w różnych formatach. Oprócz książek, biblioteka muzeum zawiera również dużą liczbę czasopism, periodyków i gazet.

Wykorzystanie przez Picassa papieru i wytwarzanych przedmiotów znajduje odzwierciedlenie w zbiorach muzeum. Jest tu wiele przykładów prac, które wykorzystują papier w nietypowy sposób. Muzeum posiada wybór książek, które Picasso grawerował, w tym wspomnianą serię populous.

Innym elementem, który pokazuje wiele sposobów, w jakie Picasso używał sztuki do reprezentowania rzeczywistości, jest jego kolekcja rzeźb. Znajdują się tu przykłady modeli o drucianych ramach, proto-kubistycznych rzeźb z drewna i nowatorskich stalowych wycinanek z lat sześćdziesiątych. Kolekcja obejmuje również prace współczesnych Picassa, w tym Man Raya i Gjona Mili.

Są też przykłady prac Picassa, które były wystawiane gdzie indziej, w tym słynna Guernica, odpowiedź na bombardowanie hiszpańskiego miasta. W tym obrazie Picasso wykorzystał duże płótno, aby stworzyć dzieło, które pokazuje siłę sztuki w przekazywaniu horroru wojny.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *