Położone w sercu Paryża Muzeum Orsay jest muzeum poświęconym mistrzom impresjonizmu. Zostało otwarte w 1877 roku i jest domem dla dzieł artystów takich jak Monet, Manet i Van Gogh. Muzeum jest główną atrakcją dla miłośników sztuki i oferuje wiele informacji na temat tych mistrzów.

Manet

Pod koniec XIX wieku Edouard Manet był ważną postacią w rozwoju impresjonizmu. Urodził się w Paryżu w 1832 roku. Należał do paryskiej arystokracji i tworzył bliskie więzi z innymi wielkimi artystami. Przyjaźnił się z Antoninem Proustem, przyszłym ministrem sztuk pięknych. Został pochowany w Cimetiere de Passy.

Był zapalonym uczniem hiszpańskich malarzy, takich jak Velasquez. Był również pod wpływem siedemnastowiecznego malarstwa holenderskiego, co skłoniło go do studiowania sztuki japońskiej. Jego obrazy przedstawiające sceny kawiarniane, reprezentujące życie towarzyskie w XIX-wiecznym Paryżu, powstały na podstawie szkiców, które wykonywał w kawiarniach. Przedstawiał na nich swoich przyjaciół i rodzinę, a także tematy hiszpańskie.

Jego wczesne prace są uważane za obrazy wododziałowe. Są to obrazy, które reprezentują przejście od tradycji salonu do nowoczesności.

Jego prace przyciągały krytykę ze strony publiczności i krytyków. Jednak był podziwiany przez innych artystów i współczesnych za łatwość w posługiwaniu się farbą i unikalny bezpośredni styl. Wystawiał również w Salon des Refuses, który został zainicjowany przez Napoleona III na prośbę artystów.

Jego wczesne prace są również znane z wpływu, jaki wywarły na francuskich artystów, którzy podążyli za ruchem impresjonistycznym. Jego późniejsze dzieła są mniej znane.

Poza tymi wczesnymi pracami Manet malował również portrety i plenery. Kopiował również dzieła słynnych malarzy hiszpańskich. Jego obrazy przedstawiające sceny kawiarniane oddają nastrój i życie nocnego Paryża. Stosował również plamy farby zamiast głębokiego pola koloru.

Był artystą, którego pasją było morze. W latach 60. XIX wieku namalował pięć pejzaży morskich. Podróżował również do Holandii i Holandii, aby studiować dzieła starych mistrzów. Powrócił do Paryża, aby kontynuować swoją pracę. Pozostał w Paryżu do czasu Komuny 1871 roku.

Monet

Claude Monet jest jednym z najbardziej znanych artystów ruchu impresjonistycznego. Jego unikalny styl znany jest z żywych kolorów i szybkich pociągnięć pędzla. Jego prace konsekwentnie przedstawiały francuski krajobraz i życie Paryża. Do jego najbardziej znanych obrazów należą Lilie wodne, Zaandam i Argenteuil.

Muzeum Orsay to muzeum mistrzów impresjonizmu. Posiada największą na świecie kolekcję dzieł tych artystów. Znajduje się na lewym brzegu Sekwany, naprzeciwko Musee du Louvre. Muzeum posiada również kolekcję fotografii, rzeźby i sztuki dekoracyjnej.

Impresjonizm to jedna z najbardziej uwielbianych form malarstwa. Opiera się na idei, że obraz powinien być natychmiast rozpoznawalny. Podkreśla ulotne efekty światła i niuanse otoczenia tematu.

Muzeum Orsay posiada dużą kolekcję portretów życia codziennego w Paryżu. Posiada również dużą kolekcję sztuki impresjonistów i postimpresjonistów. Więcej o artystach można dowiedzieć się tutaj.

W stałej kolekcji muzeum znajduje się ikoniczna „Impresja, wschód słońca” Moneta. Był to jeden z jego wkładów w wystawę w Paryżu w 1874 roku.

W „Niebieskim pokoju” można zobaczyć przykłady zainteresowania Moneta japońskim wzornictwem. Pokazano również, jak Monet malował bzy w Argenteeuil.

„Gare Saint-Lazare” to kolejny z 12 obrazów w „Serii 12 obrazów”. Przedstawia on największy paryski terminal. Widać na nim parę i dym. Obrazy pokazują mistrzostwo Moneta w operowaniu światłem.

Syn Moneta, Claude, podarował muzeum wiele prac ojca. Wniósł on również duży wkład w rozbudowę muzeum. Biura administracyjne na czwartym piętrze muzeum zostaną przekształcone w większą przestrzeń galeryjną.

Renoir

Znane jako „Świątynia Impresjonizmu”, Muzeum Orsay jest doskonałym miejscem do odkrywania dzieł francuskich mistrzów impresjonizmu, takich jak Renoir. Muzeum znajduje się w Paryżu. Zawiera również wiele słynnych prac Van Gogha i Gauguina.

Muzeum Orsay posiada łącznie 80 000 dzieł. Wśród nich jest 440 obrazów impresjonistycznych i 900 obrazów postimpresjonistycznych. Są one wystawione w pięciopiętrowym budynku. Muzeum jest również znane z kolekcji dzieł sztuki okcydentalnej od 1848 do 1914 roku.

Renoir jest jednym z najbardziej znanych malarzy impresjonistów końca XIX wieku. Na jego twórczość wpływ miała sztuka klasyczna i Old Masters. Często malował tematy klasyczne i o klasycznej tematyce, w tym portrety. Jego obrazy są również znane z drobiazgowych kolorów i gładkich linii.

Renoir przeniósł się do Paryża w 1862 roku, aby studiować u Charlesa Gleyre’a. Podczas pobytu w Paryżu poznał również Claude’a Moneta i Alfreda Sisleya. Na początku lat 80. XIX wieku podróżował również do Algierii i Hiszpanii. Pomimo artretyzmu, nadal malował. Miał też syna Pierre’a, który został aktorem i filmowcem.

Do jego najsłynniejszych dzieł należą Portret Ireny Cahen d’Anvers, Rodzina artysty, Nad wodą i Lise Sewing. Renoir stworzył również wiele obrazów aktów, w tym jego słynny obraz Les Baigneuses. Obrazy te przedstawiają kobiecą postać upozowaną w ogrodzie oliwnym na południu Francji.

Twórczość Renoira stanowiła wyraźną zmianę w technice. Wskazywała również na niuanse scenariusza. Był wybitnym członkiem ruchu impresjonistycznego, który skupiał się na klasycznych tematach. Jego dzieła sztuki podkreślały ludzką jakość jego tematów.

Renoir znany jest ze swoich rubensowskich obrazów, które pokazują jego bystre oko do elegancji. Jego dzieła sztuki często przedstawiają szczęśliwe chwile radości.

Van Gogh

Do najlepszych na świecie muzeów malarstwa impresjonistycznego i postimpresjonistycznego należy Musee d’Orsay, muzeum znajdujące się w Paryżu nad brzegiem Sekwany. W muzeum znajdują się obrazy Claude’a Moneta, Auguste’a Renoira, Henri de Toulouse-Lautreca i innych słynnych późnych impresjonistów. Muzeum posiada również największą kolekcję obrazów francuskich artystów.

W Musee d’Orsay znajduje się wiele prac Vincenta Van Gogha, w tym jego autoportrety. W ciągu swojego życia namalował ponad 40 autoportretów, używając różnych metod, w tym używając lustra do krytycznej obserwacji siebie.

Jednym z najbardziej znanych obrazów Van Gogha jest Gwiaździsta noc nad Rodanem. Obraz ten przedstawia rozgwieżdżoną noc w Arles we Francji. Obraz pierwotnie był przechowywany w prywatnej kolekcji w Holandii do 1922 roku. Teraz można go oglądać w sali 72 muzeum.

W stałej kolekcji muzeum znajdują się prace Henri de Toulouse-Lautreca, Pierre’a Bonnarda i innych znanych późnych impresjonistów. Znajdują się tu również dzieła Edouarda Vuillarda, Augusta Renoira i Claude’a Moneta.

Muzeum jest również domem dla Muzeum Kroller-Muller, które prezentuje dzieła Vincenta van Gogha. Muzeum znajduje się w stolicy prowincji Assen. Kilka z wystawionych obrazów powstało podczas pobytu Van Gogha w Arles.

Wystawy w muzeum odbywają się pod opieką fachowego przewodnika, który wyjaśnia znaczenie i kontekst eksponatów. Zwiedzanie muzeum z przewodnikiem trwa 2,5 godziny. Jeśli jesteś zainteresowany zwiedzaniem muzeum, ważne jest, aby dokonać wcześniejszej rezerwacji. Więcej informacji o zwiedzaniu z przewodnikiem i biletach wstępu można znaleźć w Internecie.

W maju i czerwcu w Muzeum Van Gogha odbędzie się wystawa. Wystawa skupi się na ostatnich miesiącach życia Van Gogha.

Obiad na trawie

Często uważany za początek sztuki nowoczesnej, Obiad na trawie to obraz Edouarda Maneta. Manet odrzucił tradycyjne zasady malowania na rzecz nowego stylu realizmu. Namalował scenę luźnymi pociągnięciami pędzla i przypadkowym sposobem. Namalował kilka postaci, w tym dwóch mężczyzn, kobietę i grupę ludzi na pierwszym planie.

Obraz Luncheon on the Grass został odrzucony na Salonie Paryskim, formalnej wystawie sztuki. Odrzucili go również Camille Pissarro, Gustave Courbet i James McNeill Whistler.

W 1863 roku Edouard Manet próbował wystawić swój obraz na Salonie Paryskim. Jednak dzieło zostało odrzucone, ponieważ było zbyt „awangardowe” jak na tamte czasy. Obraz Maneta przedstawiał nagą kobietę spożywającą posiłek z dwoma mężczyznami. Ciało kobiety było pomalowane na jasny kolor, podczas gdy mężczyźni byli pomalowani na ciemny kolor. Mężczyźni zdawali się również ignorować kobietę.

Chociaż dzieło nie jest uważane za arcydzieło, jest uważane za ważny krok w kierunku sztuki nowoczesnej. W latach 60. XIX wieku Manet odrzucił klasyczną zasadę malarstwa, która wymagała od artysty tworzenia wyraźnych linii i przedstawiania tematu w centrum obrazu. Złamał również zasady dotyczące perspektywy.

Praca Maneta znajduje się obecnie w Musee d’Orsay w Paryżu. Jest ono znane jako Le Dejeuner sur l’herbe w języku francuskim, co oznacza „Obiad na trawie”. Obraz przedstawia grupę ludzi jedzących w gaju, podczas gdy nad stołem wisi naga kobieta. Kobieta jest surowo oświetlona, podczas gdy mężczyźni wydają się ignorować kobietę.

Praca porusza również kwestię roli kobiet w społeczeństwie. Na obrazie kobieta ukrywa swoje okolice łonowe, trzymając rękę nad nogą.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *