Położone na nabrzeżach Sekwany muzeum posiada niezwykłą kolekcję artefaktów wojskowych i morskich. Można tu znaleźć mauzoleum Napoleona I oraz elektroniczną „księgę pamięci” Armii Czerwonej.

Mauzoleum Napoleona I

Do największych muzeów wojskowych na świecie należy Musee de l’Armee, czyli Muzeum Armii. W tym muzeum znajduje się szereg artefaktów wojskowych od czasów starożytnych do współczesnych. Możesz zobaczyć wszystko od mieczy, szabli, zbroi i broni. Możesz również poznać historię francuskich sił zbrojnych od XVII do XX wieku. Muzeum mieści się w dawnym hotelu des Invalides.

Grobowiec Napoleona znajduje się w centrum kompleksu. Grobowiec jest ustawiony na dwóch poziomach w obrębie muzeum. Grobowiec otoczony jest rzeźbami i wykwintnymi freskami. Sarkofag, który spoczywa na zielonym granitowym cokole, zawiera ciało Napoleona. Grobowiec otacza zielony wieniec laurowy.

W muzeum znajduje się ponad pół miliona artefaktów. Można poznać historię wojen francuskich od 1871 do 1945 roku. Można też zobaczyć broń używaną podczas II wojny światowej. Znajduje się tu również kilka wystaw czasowych. Niektóre z tych tymczasowych wystaw są zamknięte w styczniu, maju i grudniu. Do tych eksponatów należą rzeczy osobiste Napoleona oraz miecz cesarza z bitwy pod Austerlitz.

Musée de l’Armée jest połączone z Hotelem des Invalides. Możesz uzyskać bilet skip-the-line i dostęp do wystaw czasowych. Możesz również zarezerwować przewodnika, który pomoże Ci poruszać się po muzeum.

Musee de l’Armee posiada kilka sal poświęconych wojskowej historii Francji. Możesz dowiedzieć się o wojnach napoleońskich i lądowaniu D-Day w Normandii. Można również zobaczyć artylerię i obrazy przedstawiające sceny bitewne. W krypcie można również zobaczyć ogromny posąg Napoleona jako rzymskiego cesarza. Jest też wiele innych eksponatów, które dotyczą różnych wojen.

Musée de l’Armée posiada misterną kopułę. Została ona zaprojektowana przez Julesa Hardouin-Mansarta. Znajduje się tam również masywny fresk. Znajdują się tam również grobowce Napoleona I i jego dwóch braci.

Muzeum jest zamknięte w Boże Narodzenie i Nowy Rok. Zdarzają się również specjalne okazje rządowe, które sprawiają, że muzeum jest niedostępne. Bilet na zwiedzanie muzeum można zdobyć kupując online. Można również uzyskać bilety na zwiedzanie grobu Napoleona z przewodnikiem.

Głód i Armia Czerwona

Położone na obrzeżach Paryża Muzeum Armii Paryskiej jest jednym z niewielu muzeów w Europie poświęconych historii wojskowości. Oprócz regularnych ekspozycji wojskowych, muzeum posiada niewielką ekspozycję poświęconą Głód i Armii Czerwonej.

Małe muzeum wyświetla wiele przedmiotów, od mundurów wojskowych po zdjęcia i dokumenty z dawnych archiwów KGB. Znajduje się tu duża biblioteka, a także centrum badawcze, do którego mogą udać się badacze, aby dowiedzieć się więcej o historii sowieckich obozów pracy przymusowej. Znajduje się tu również imponująca kolekcja sztuki stworzonej przez więźniów obozów.

Najbardziej imponującą ekspozycją w muzeum jest ta poświęcona Głód i Armia Czerwona. Zawiera ona duży zbiór dokumentów historycznych, fotografii, a także rzeczy osobistych ofiar. Muzeum mieści się w dawnej Stoczni im. Lenina, w której znajduje się również biblioteka oraz wystawa poświęcona historii polskich związków zawodowych. W muzeum znajduje się również wystawa poświęcona historii Solidarności, która była pierwszą po II wojnie światowej federacją związków zawodowych w Związku Radzieckim.

W Muzeum Stoczni im. Lenina znajduje się również ekspozycja poświęcona historii oporu obywatelskiego w komunistycznej Europie Wschodniej. Oprócz historii Solidarności, w muzeum znajduje się również Biblioteka Lenina, która posiada zbiór książek i dokumentów dotyczących historii Związku Radzieckiego.

Hołodomor był wywołaną przez człowieka klęską głodu, która miała miejsce na sowieckiej Ukrainie w 1932 i 1933 roku. Pochłonęła ona około 1,5 miliona ofiar. Głód został spowodowany brakiem pomocy z zewnątrz. Rząd konfiskował żywność z gospodarstw domowych i uniemożliwiał przemieszczanie się ludności. Niektórzy chłopi byli w stanie wytrzymać napór, ale inni ulegli. Wydarzenie to zostało oficjalnie uznane za ludobójstwo przez piętnaście narodów, w tym Ukrainę. Wywołało ono również falę młodzieńczej bojowości na Zachodniej Ukrainie. Niektórzy byli gotowi dać Sowietom popalić.

W muzeum znajduje się również ekspozycja poświęcona głodowi, który dotknął Kazachstan w połowie lat 70. Wystawa zawiera duży zbiór fotografii i rzeczy osobistych ofiar głodu.

Modele statków

Podczas wojen napoleońskich francuscy i angielscy marynarze byli brani do niewoli. Wiele z tych statków zostało zbudowanych przez jeńców. Miały one długość od 30 do 40 cali. Modele te były wykorzystywane do szkoleń, badań i inżynierii. Te miniaturowe statki służyły również do odtwarzania historycznych bitew.

Istnieje wiele różnych rodzajów modeli. Niektóre są drewniane, niektóre z włókna szklanego, a niektóre metalowe. Modele metalowe wykonane są z odlewu ołowianego lub aluminiowego mosiądzu. Inne modele są wykonane z wtryskiwanego plastiku styrenowego. Są one łatwiejsze do skonstruowania i mogą być sklejane cementem plastycznym.

W XIX wieku duże stocznie budowały większe modele statków. Modele te były wykorzystywane do celów public relations i inżynierii. Firmy komercyjne również produkowały takie modele. Modele te były zazwyczaj budowane według ścisłych standardów. Musiały one również spełniać wymagania US Navy. Modele te są zazwyczaj w skali 1:600. US Navy posiada dużą kolekcję tych modeli. Są one przechowywane w szklanej gablocie.

Kolekcja modeli okrętów US Navy obejmuje ponad 1900 modeli zbudowanych między 1813 a dniem dzisiejszym. Niektóre z tych modeli znajdują się w stałej kolekcji w Muzeum Akademii Marynarki Wojennej w Annapolis. Departament Marynarki Wojennej również posiada dużą kolekcję tych modeli.

Model identyfikacyjny statku w skali 1:500 był wykonywany komercyjnie w latach 1942-1960. Kilka z tych modeli wykazuje oznaki korozji ołowianej. Korozji ołowianej na modelach statków można zapobiec stosując kwaśne środowisko. Modele te są również podatne na korozję ze strony kotwic, które są na nich zamontowane. Niektóre z tych modeli uległy również rozkładowi na proszek.

Istnieją również odkryte starożytne modele statków śródziemnomorskich. Modele te mogą dostarczyć bezcennych informacji na temat starożytnej techniki morskiej. Są one jednak trudne do interpretacji ze względu na błędy artystyczne. Są szczególnie pouczające, gdy zostały poprawnie zinterpretowane.

Modele te są również wykorzystywane do badań historycznych. Dają one szczegółowy obraz wielkości i układu statków z przeszłości. Modele te mogą być również wykorzystywane w akwariach i innych eksponatach.

W późnych latach dwudziestych XX wieku w marynarce wojennej Stanów Zjednoczonych rozpoczął się gwałtowny rozwój modelarstwa okrętowego. Działalnością tą kierował E. Armitage McCann, który służył jako oficer i sekretarz Marynarki Wojennej. W 1929 roku założył on Klub Modelarzy Okrętowych.

Elektroniczna „książka pamięci”

Założone w 1905 roku Muzeum Wojny jest narodowym muzeum wojskowym Francji. Znajduje się przy Les Invalides w 7. dzielnicy Paryża. W muzeum znajduje się łącznie 500 000 obiektów. Są wśród nich dzieła sztuki, broń, sprzęt wojskowy i pojazdy. Stała kolekcja jest zorganizowana chronologicznie, począwszy od czasów starożytnych do II wojny światowej. W jej skład wchodzą również materiały archiwalne. Znajdują się w niej liczne dokumenty historyczne, fotografie, obrazy, kroniki filmowe, dokumenty wojenne i rzeźby. Obecnie eksponowana jest w nim ogromna kolekcja przedmiotów dotyczących Wielkiej Wojny Ojczyźnianej.

Wystawiona jest również specjalna ekspozycja poświęcona działaniom bojowym w Czeczenii. Jest też sekcja poświęcona zimnej wojnie. Są tam wraki samolotu szpiegowskiego U-2 i inne przedmioty. Muzeum zawiera również rzadkie fotografie, które przedstawiają rzeczywistą kronikę lat wojennych. Znajduje się tam również elektroniczna „księga pamięci”, która zawiera nazwiska żołnierzy, którzy zginęli lub zmarli w czasie wojny. Księga ta została stworzona w 1995 roku. Książka zawiera krótkie informacje o milionach żołnierzy, którzy brali udział w wojnie. W muzeum znajduje się również kompleks wideo, który pokazuje prawdziwą kronikę z lat wojny.

Muzeum Radzieckie to unikalny kompleks memorialny, którego celem jest zachowanie pamięci o żołnierzach radzieckich, którzy brali udział w Wielkiej Wojnie Ojczyźnianej. Prowadzi również pracę edukacyjną i naukową. Organizuje patriotyczne imprezy edukacyjne dla młodzieży. W jego skład wchodzi również centrum kulturalno-naukowe. Posiada również bibliotekę, w której znajduje się ponad 500 tomów Wszechzwiązkowej Księgi Pamięci. Zawiera ona informacje o milionach żołnierzy, którzy brali udział w działaniach bojowych podczas II wojny światowej.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *