Niezależnie od tego, czy jesteś gościem w Paryżu, czy mieszkańcem, Montmartre jest miejscem, którego nie możesz przegapić. Na tym malowniczym wzgórzu znajduje się Bazylika Sacre-Coeur, Musee de la Vie Romantique oraz słynny Moulin de la Galette. Znajdziesz tu wiele sklepów, kawiarni i restauracji, którymi możesz się cieszyć podczas zwiedzania.

Place du Tertre

Położony na malowniczym wzgórzu Montmartre, Place du Tertre jest jednym z najpopularniejszych miejsc turystycznych w Paryżu. Oprócz malowniczej scenerii, obszar ten ma duże znaczenie historyczne. Przez wieki obszar ten był centralnym punktem dla paryskich artystów.

Kilku artystów, takich jak Pablo Picasso i Auguste Renoir, miało tu swoje pracownie. Mogli oni czerpać inspirację z zatłoczonych, autentycznych brukowanych uliczek. Na początku XVIII wieku Montmartre był znany z tego, że był tanim i przystępnym miejscem do życia.

Place du Tertre był centrum dla artystów od czasów Rewolucji. Artyści tacy jak Picasso znajdowali inspirację w zatłoczonych lokalach w okolicy. Niektórzy z nich byli nawet w stanie namalować tutaj zamówione dzieła.

Dziś Place du Tertre jest domem dla jednych z najlepszych artystów ulicznych w Paryżu. Artyści mają do dyspozycji obszar o powierzchni 3 metrów kwadratowych, na którym mogą rozłożyć swój sklep. Muszą malować karykatury, portrety i paryskie sceny. Muszą również płacić roczne stypendium na rzecz miasta. Mogą korzystać z tego terenu tylko w niektóre dni.

Oprócz tego, że Place du Tertre jest miejscem, w którym artyści mogą tworzyć, jest też miejscem, w którym odwiedzający kupują wyjątkowe pamiątki. W pobliżu można znaleźć małą creperie o nazwie Au Petit Comptoir. Ponadto można tu znaleźć wiele galerii wystawiających dzieła sztuki.

Możesz również znaleźć windę, która zabierze Cię na wzgórze. W okolicy jest jednak wiele stromych schodów. Jeśli zdecydujesz się na tę drogę, upewnij się, że masz w kieszeni mapę.

Place des Abbesses

Podczas Rewolucji Francuskiej zniszczony został klasztor benedyktynów. Gdy jeszcze stał, masyw był porośnięty winoroślą. Na jego miejscu wybudowano kryptę, której zwiedzanie wymaga zakupu biletu.

Dziś szczyt Montmartre jest miejscem świętym. Bazylika Sacre-Coeur jest obowiązkowym punktem zwiedzania. Istnieje mały pociąg, który zabiera turystów do bazyliki ze stacji metra Abbesses. Jest to również jedno z najlepszych miejsc do oglądania jesiennych liści.

Muzeum Bateau-Lavoir zostało założone przez Beniamino Levi w 1991 roku. Jest to największa prywatna kolekcja dzieł sztuki Salvadora Dali. W muzeum znajduje się ponad 300 prac artysty. W muzeum znajdują się również miejsca pracy dla młodych artystów.

Place des Abbesses posiada wiele kawiarni i delikatesów do wyboru. Co roku odbywa się tu również jarmark świąteczny.

Okolica Montmartre jest dzielnicą bohemy. Wielu artystów ma tu swoje pracownie. Są tu również kawiarnie i teatry. Jednym z najlepszych miejsc do zobaczenia na Montmartre jest Le Vrai Paris. Kawiarnia ma styl vintage i znajduje się w pobliżu Mur des Je t’Aime.

Jest też mały ogród publiczny na Rue St-Vincent. Ostatnia winnica na Montmartre została zasadzona w latach 30. XX wieku.

Kolejnym z najlepszych miejsc do zobaczenia na Montmartre jest Cabaret Lapin Agile. Ten kabaret jest częścią historii bohemy tego obszaru.

Bazylika Sacre-Coeur

Poświęcona Najświętszemu Sercu Jezusa, Bazylika Sacre-Coeur jest jednym z najbardziej znanych kościołów we Francji. Jest zbudowana w stylu romańsko-bizantyjskim. Znajduje się w 18 okręgu Paryża. Jest to miejsce pielgrzymek. Jest otwarty od 6 rano do 22:30. Zwiedzanie jest bezpłatne.

Sacre-Coeur posiada kryptę, w której znajdują się grobowce i artefakty religijne. Główne wnętrze zdominowane jest przez mozaikę, która jest jedną z największych na świecie. Znajduje się ona w apsydzie i zajmuje 475 metrów kwadratowych. Przedstawia ona zmartwychwstałego Chrystusa ze złotym sercem.

Bazylika została zbudowana, aby przeciwstawić się barokowym ekscesom, ale nadal ma ozdobne akcenty. Na ścianach wyryte są nazwiska darczyńców. Podczas budowy zaangażowanych było siedmiu architektów. Jednym z nich był Charles Garnier, który pomagał w projektowaniu.

Kopuła jest drugim najwyższym punktem obserwacyjnym w mieście za wieżą Eiffla. Turyści mogą wspiąć się po 300 schodach, aby dotrzeć na szczyt. Kosztuje to 5 euro. Po bazylice nie ma wycieczek z przewodnikiem. Wewnątrz obowiązuje zakaz używania aparatów fotograficznych.

Bazylika ma siedem kaplic otaczających apsydę. Posiada również duży obraz Chrystusa w kopule nad apsydą. Apsyda pokryta jest mozaiką, która świeci na złoto i niebiesko.

Wnętrze bazyliki ma stonowany szary kolor. Znajdują się w nim witraże i posągi. Znajduje się w nim również duża fontanna. Zewnętrzna część budynku jest pomalowana na biało.

Musee de la Vie Romantique

Położone w Pigalle, u stóp wzgórza Montmartre, Musee de la Vie Romantique jest muzeum poświęconym okresowi romantyzmu. To małe muzeum, które jest częścią Muzeów Miasta Paryża, zawiera wiele historycznych artefaktów z okresu romantyzmu.

W muzeum znajdują się obrazy francuskiej pisarki romantycznej George Sand. Sand była zakochana w Fryderyku Chopinie. Jej obrazy są wystawione w muzeum, wraz z jej osobistymi rzeczami. Jej pracownia znajduje się również w Biblioteque Nationale de France. Muzeum jest otwarte codziennie oprócz poniedziałków. Opłata za wstęp wynosi 7 euro.

W Musee de la Vie Romantique znajduje się również kilka wystaw czasowych. Są one płatne, ale do stałych zbiorów można uzyskać dostęp za darmo. Jest tu również biblioteka z podpisanymi książkami i starymi rodzinnymi fotografiami. Jest to świetne miejsce do oglądania obrazów znanych romantyków z XIX wieku.

Musee de la Vie Romantique jest otwarte codziennie oprócz poniedziałku. Wstęp jest bezpłatny, a muzeum jest otwarte od 10 rano do 18 wieczorem. Jest to piękne muzeum, które jest pełne francuskiego życia.

W muzeum znajduje się również urocza kawiarnia ogrodowa i szklarnia. Odwiedzający mogą skorzystać z półtoragodzinnej wycieczki po muzeum, która podkreśla dzieła kobiet-artystek z XIX wieku.

Place Suzanne-Buisson

Położony na Montmartre, Place Suzanne-Buisson jest uroczym, małym parkiem. Jest to jeden z najstarszych i najbardziej osobliwych zakątków w okolicy. Jest to ukryta oaza, w której znajduje się pomnik Saint-Denis, pierwszego biskupa Paryża.

Ten plac jest wyłożony kilkoma domami i fontanną. Jest to również miejsce, gdzie Saint-Denis oczyścił swoją głowę po dekapitacji.

Place Suzanne-Buisson jest nie tylko ukrytym klejnotem, ale także domem dla kilku znanych artystów. Ten obszar jest popularnym celem dla odwiedzających, ponieważ ma wiele do zaoferowania. Niezależnie od tego, czy jesteś miłośnikiem historii, czy po prostu interesuje Cię sztuka, możesz zwiedzić wiele muzeów i galerii sztuki w tej okolicy.

W okolicy znajduje się również Bazylika Sacre-Coeur, jeden z najbardziej znanych zabytków Paryża. Bazylika, której początki sięgają czasów pogańskich, znajduje się na wzgórzu w Montmartre. Bazylika jest jednym z najczęściej odwiedzanych zabytków w Paryżu i można ją zobaczyć z kilku miejsc w mieście.

Możesz również odwiedzić Musee d’Art Naif Max Fourny, małe muzeum, które skupia się na współczesnej stronie Montmartre. Znajdziesz tu 1400 dzieł sztuki z 55 krajów.

Jednym z najpiękniejszych budynków na Montmartre jest La Maison Rose, znajdujący się na Rue de l’Abreuvoir. Budynek prawie nie zmienił się w ciągu ostatnich 100 lat.

Cmentarz jest również pięknym miejscem do odwiedzenia. Możesz wziąć udział w wycieczce z przewodnikiem w języku francuskim i zobaczyć najważniejsze grobowce na cmentarzu.

Le Moulin de la Galette

Podczas Belle Epoque, Moulin de la Galette był centrum społeczności artystycznej na Montmartre. Renoir, Vincent Van Gogh i Toulouse-Lautrec byli wśród artystów, którzy tu pracowali.

Znajduje się w pobliżu Bazyliki Sacre-Coeur i jest popularnym miejscem turystycznym. Można się do niego dostać z Place Louise-Michel i Place Suzanne Valadon. Aby się tam dostać, można skorzystać z przejażdżki kolejką linową.

W muzeum znajduje się kilka prac Gustave’a Moreau, jednego z najbardziej wpływowych XIX-wiecznych francuskich malarzy symbolistów. Znajduje się tu również kilka na wpół ukończonych szkiców artysty. Henri Matisse był uczniem Moreau. Zwiedzanie muzeum pozwoli poczuć atmosferę okresu Belle Epoque.

Oprócz obrazów w muzeum znajduje się salon artysty Valadona. Na piętrze znajduje się również replika jego pracowni oraz pokój poświęcony Ericowi Satie. Można tu również poznać życie kilku artystów, którzy tu pracowali.

Moulin de la Galette był kiedyś popularną restauracją i salą taneczną. Znajdowała się w pobliżu mieszkania Vincenta Van Gogha. Odbywał się w niej bal na Montmartrze. Było to również miejsce rozrywki dla wielu artystów. W okresie Belle Epoque była popularnym miejscem dla tłumu bohemy. Oferował tanie wino, a sceneria była godna oeuvre.

Moulin de la Galette jest jednym z najciekawszych zabytków Paryża. Odwiedzający mogą zjeść posiłek w restauracji, która jest otwarta na lunch i kolację. Z tarasu jadalnego można rzucić okiem na wiatraki. Restauracja serwuje świeże produkty rynkowe, a ceny są rozsądne.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *