Zwiedzanie Paryża to doświadczenie, które z pewnością zapadnie w pamięć, ale może być też nieco przytłaczające. Jest tak wiele rzeczy do zobaczenia i zrobienia, i ważne jest, aby upewnić się, że masz odpowiednią ilość czasu. Na szczęście istnieje kilka mało znanych ciekawostek i sekretów Paryża, które sprawią, że Twój pobyt będzie nieco bardziej wyjątkowy.

Łuk Triumfalny był największy na planecie Ziemia

Znany jako Łuk Triumfalny, pomnik został zamówiony przez Napoleona I, aby upamiętnić osiągnięcia armii francuskiej. Jego budowę rozpoczęto 15 sierpnia 1806 roku, a zakończono w 1836 roku.

Pomnik znajduje się na rondzie w mieście Paryż. Rozciąga się z niego wspaniały widok na Pola Elizejskie i wieżę Eiffla. Znajduje się w nim również niewielkie muzeum. Zwiedzając muzeum można poznać historię budowy pomnika. Można również wspiąć się na szczyt pomnika.

Pomnik został zaprojektowany przez francuskiego architekta Charlesa Ribarta. Był pierwszym pomnikiem wzniesionym w Paryżu i został uznany za wizytówkę Francji. Został zbudowany w celu uhonorowania tych, którzy służyli w wojnach rewolucji francuskiej i napoleońskiej.

Na pomniku znajduje się sześć płaskorzeźb przedstawiających ważne wydarzenia z epoki napoleońskiej. Każdy z filarów Łuku poświęcony jest innemu wydarzeniu z historii Francji. Jest to również drugi co do wielkości łuk triumfalny na świecie. Zabytek utrzymany jest w dobrym stanie i jest otwarty dla zwiedzających.

W muzeum znajduje się mała sala wystawowa i sklep z pamiątkami. Pod Łukiem Triumfalnym można również zobaczyć grób nieznanego żołnierza. Grób ten został dodany do pomnika w 1921 roku. Możesz odwiedzić to muzeum za 13 EUR dla dorosłych i 5 EUR dla dzieci.

Łuk Triumfalny jest gwiazdą dodekagonalnej konfiguracji dwunastu promieniujących alei. Znajduje się na prawym brzegu Sekwany.

Główne rzeźby pomnika są naniesione na masywne ashlarowe masy murarskie. Na filarach znajdują się pojedyncze dzieła rzeźbiarskie, a rzeźby główne traktowane są jako samodzielne trofea. Pomnik był przedmiotem aktów wandalizmu i ataku terrorystycznego dokonanego przez Zbrojną Grupę Islamską Algierii. Pomnik został również uszkodzony podczas ruchu Żółtych Kamizelek.

Pod Łukiem Triumfalnym rozpoczyna się coroczna parada wojskowa. Podczas uroczystości zapalany jest coroczny płomień pamięci. Łuk Triumfalny był źródłem wielkich zaszczytów dla wielu francuskich luminarzy i nadal służy jako symbol Francji.

Krokodyl z Nilu grasujący w podziemnych wodach Paryża

Niezależnie od tego, czy byłeś w Paryżu, czy nie, istnieje duża szansa, że słyszałeś o sekretnym podziemnym świecie miasta. Choć wiele osób może nie zdawać sobie z tego sprawy, ta ciemna strona miasta rozciąga się poza katakumby i do opuszczonego metra. Niewiele osób zdaje sobie sprawę, że w podziemnych wodach może grasować krokodyl z Nilu. A najlepsze jest to, że władze miasta już go znalazły!

Krokodyl nilowy należy do rodziny Crocodylidae. Jest to bardzo duży krokodyl, ważący około 500 funtów i mierzący do 20 stóp długości. Jest to również stworzenie społeczne, często przebywające w małych grupach lub parach. Jest również bardzo szybki, wyskakuje z wody, aby złapać swoją ofiarę. Krokodyl ma cztery krótkie nogi, które pomagają mu poruszać się w wodzie.

Krokodyl nilowy ma również fajnie wyglądający ogon. Jest on pokryty plątaniną łusek, które wyglądają jak poprzeczne pasma ciemnych i jasnych kolorów. Inną funkcją ogona jest utrzymanie krokodyla od potknięcia się o inne krokodyle, lub zaplątania się w komercyjne sieci rybackie. Samiec krokodyla nilowego może wydawać warczące odgłosy, ale najbardziej imponujące dźwięki wydaje samica.

Luwr w Paryżu jest najczęściej odwiedzanym muzeum na świecie, przyciągając dziewięć milionów zwiedzających rocznie. Jest również domem dla jednej z najlepszych ekspozycji krokodyli na świecie. Nazywa się on krokodyl nilowy i jest największym krokodylem na świecie, ważącym aż tysiąc funtów. Szacuje się, że krokodyl ten może żyć nawet 45 lat.

Nazwa krokodyla pochodzi od greckiego słowa crocodylus, oznaczającego jaszczurkę z rzeki Nil. Jest to dość nowy gatunek, a naukowcy szacują, że jego populacja jest w okolicach 50 000 – 70 000 dojrzałych osobników. Niestety, siedliska krokodyla zostały zmniejszone przez rozwój terenu, a miłośnicy krokodyla polują na niego dla mięsa. Krokodyl jest uznany za gatunek Least Concern przez World Wildlife Fund. Krokodyl nilowy ma długą żywotność i jest uważany za jednego z najdłużej żyjących gadów na świecie.

Znaki stopu w Paryżu

Pomimo bycia najczęściej odwiedzanym miastem na świecie, Paryż nie jest znany z mnogości sygnałów drogowych. W rzeczywistości ma najmniejszą liczbę znaków stopu na świecie. Miasto ma kilka innych nowatorskich środków, w tym zaskakująco dużą liczbę katakumb, które działają jako tunele dla pieszych. Miasto posiada również jezioro, które jest używane do szkolenia przez jego straż pożarną płetwonurków.

W rzeczywistości jednym z najlepszych sposobów poruszania się po mieście jest rower. W mieście znajduje się 450 parków i ogrodów. I oczywiście brzeg Sekwany jest świetnym miejscem na opalanie, siatkówkę lub po prostu relaks.

W rzeczywistości, miłośnik Paryża może być zaskoczony, że miasto nie ma znaków stopu. Jedyny znak stopu w mieście znajduje się na końcu drogi firmy budowlanej w 16. okręgu.

Jednokierunkowa ulica nie jest pozbawiona uroków. Champs-Elysees to świetny przykład ulicy jednokierunkowej. Jest to również główna arteria komunikacyjna bez mediany. Najlepszym sposobem na poruszanie się po labiryncie, jakim jest Champs-Elysees, jest trzymanie się lewej strony drogi.

Krótko mówiąc, Paryż to miasto, w którym panuje duży ruch i łatwo jest się w nim zaplątać. Miasto szczyci się również największym na świecie rondem drogowym, trafnie nazwanym „Etoile”. Podczas gdy przeprosiny zostały już złożone, dobrą wiadomością jest to, że miasto zrobiło wszystko, aby poprawić jakość swoich dróg.

Podczas gdy znaki drogowe w mieście mogą nie być tak krzykliwe jak te w Londynie, wciąż są imponujące same w sobie. Trzeba też mieć sporo odwagi, aby poruszać się po mieście, zwłaszcza w deszczu lub przy dużym natężeniu ruchu. Na szczęście jest tu wiele parków i ogrodów, które pomogą Ci się zrelaksować. A jeśli jesteś plażowiczem, masz do wyboru wiele plaż wzdłuż Sekwany. Miasto może się również pochwalić kilkoma basenami. Następnym razem, gdy będziesz w Paryżu, napij się drinka, popływaj i zajmij miejsce nad Sekwaną, aby się poopalać.

Winnice w Paryżu

Pomimo statusu jednego z najbardziej kosmopolitycznych miast na świecie, Paryż jest pełen mało znanych ciekawostek i sekretów. Miasto jest otoczone budynkami w różnych stylach, od neoklasycznego do secesyjnego do Art Deco. Niektóre z tych budynków są ukryte, podczas gdy inne są otwarte dla publiczności.

Jednym z najbardziej wyjątkowych miejsc do odwiedzenia w Paryżu jest Clos Montmartre, ostatnia pozostała w mieście winnica. Położona w sercu Montmartre, winnica ta jest symbolem potężnego przemysłu rolniczego we Francji. Produkuje ona rocznik każdego roku od 1933 roku. Winogrona z winnicy są tłoczone w ratuszu Montmartre, a następnie butelkowane. Zyski z wina przekazywane są na lokalne organizacje charytatywne.

Kolejnym wyjątkowym miejscem do odwiedzenia jest Parc Andre-Citroen, który powstał na terenie dawnej fabryki samochodów. Ta zielona przestrzeń jest wypełniona fontannami i rzadkimi roślinami. Ma również industrialny klimat. Znajduje się w pobliżu Tour Montparnasse, jest to zielona kieszeń w Paryżu.

Innym wyjątkowym miejscem do odwiedzenia w Paryżu jest Musee de la Vie Romantique, które mieści się w budynku należącym niegdyś do rodziny Vuitton. Muzeum to charakteryzuje się pnącą zielenią i bladozielonymi okiennicami. W muzeum znajduje się również sześć gobelinów, stworzonych w miarę jak społeczeństwo zmieniało się od średniowiecza do renesansu.

Kolejnym miejscem do odwiedzenia w Paryżu jest Musée de Montmartre, muzeum znanych artystów. Jest to również dom dla pięknego ogrodu. Zwiedzający mogą podziwiać z ogrodów widoki na winnice. Wejście do muzeum jest otoczone bramą, która odsłania sugestywne otoczenie winnicy.

Istnieje również kilka muzeów poświęconych współczesnej architekturze. Jest Muzeum Sztuki Nowoczesnej, przylegające do wieży Eiffla. Następnie jest Archiwum Narodowe, które obejmuje dokumenty od VII wieku do współczesności.

Inne wyjątkowe miejsca do odwiedzenia w Paryżu to Passage Colbert, który charakteryzuje się neoklasyczną architekturą. Znajduje się on wzdłuż linii Etienne-Marcel. Jest otwarty od 10 rano do 8 wieczorem. Mieści się tam również Institut National d’Histoire de l’Art, w którym odbywają się wykłady na temat sztuki.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *