Będąc w Paryżu, we Francji, byłem zafascynowany architektonicznym arcydziełem, jakim jest Łuk Triumfalny. Łuk ma symboliczne znaczenie i przypomina o zwycięstwach Napoleona. Chciałem dowiedzieć się więcej o tej pięknej strukturze, więc postanowiłem napisać krótki artykuł.

Symbolika

Znajdujący się w sercu Paryża Łuk Triumfalny jest symbolem francuskiej sprawności militarnej i dumy. Upamiętnia on zwycięstwa armii francuskiej w wojnach napoleońskich. Łuk Triumfalny ma 51 metrów wysokości, co czyni go drugim co do wielkości łukiem triumfalnym na świecie.

Początkowo zaprojektowany dla upamiętnienia Wielkiej Armii, został ukończony przez Ludwika Filipa po utracie władzy przez Napoleona. Budowa została przerwana w 1815 roku, ale wznowiona jeszcze w tym samym roku. Łuk został oficjalnie poświęcony 15 grudnia 1840 roku. Uważany jest za jedną z najwspanialszych budowli na świecie.

Łuk Triumfalny składa się z czterech filarów, które wznoszą się jeden metr nad ziemią. Na tych filarach znajdują się rzeźby różnych żołnierzy. Łuk Triumfalny ma 146 stóp (50 metrów) długości i 148 stóp (45 metrów) szerokości. Fasady Łuku pokryte są sześcioma płaskorzeźbami, które przedstawiają ważne momenty z epoki napoleońskiej.

Łuk Triumfalny jest największym pomnikiem w Paryżu. Został zamówiony przez Napoleona jako hołd dla armii francuskiej. Budowa konstrukcji trwała trzydzieści lat. Pomnik jest również jednym z najczęściej odwiedzanych miejsc w Paryżu. Pomnik jest bezpłatny i otwarty dla zwiedzających w dni powszednie.

Na terenie Łuku Triumfalnego znajduje się muzeum. Muzeum to wyjaśnia historię konstrukcji. Znajduje się tam również Grób Nieznanego Żołnierza. Mówi się, że łuk zawiera wieczny płomień. Jest on zapalany każdego wieczoru o godzinie 18. Latem w muzeum odbywa się największa w Europie parada z okazji Dnia Bastylii.

Łuk Triumfalny jest również popularnym miejscem obchodów VE Day. Odgrywa znaczącą rolę w największej na świecie imprezie kolarskiej.

Wymiary

Do najbardziej ikonicznych zabytków Paryża należy Łuk Triumfalny. Został on zbudowany na cześć zwycięstw Napoleona w wojnach napoleońskich. Był on również symbolem francuskiej Patrie.

Łuk Triumfalny został pierwotnie wymyślony przez Napoleona I w 1806 roku. Jego początkowa myśl to dodekagonalna konfiguracja dwunastu alei. Dopiero po śmierci Napoleona w 1821 roku pomnik został ukończony. Filary wykonane są z wapienia, a fasady przypominają fasady Notre Dame.

Kiedy Napoleon nakazał budowę Łuku Triumfalnego, nie był jeszcze cesarzem. Aż kilka lat później rządy przejął jego bratanek, Louis-Philippe, który był odpowiedzialny za wybór tematów pomnika.

Łuk został zbudowany w konfiguracji dodekagonalnej z dwunastoma alejami. Fasady łuku ozdobione są płaskorzeźbami, które symbolizują ważne momenty epoki napoleońskiej. Płaskorzeźby te obejmują Triumf z 1810 roku (La Marseillaise), Le Depart de 1792 (Odejście ochotników), La Resistance de 1814 (Opór z 1814 roku) i Pokój z 1815 roku.

Łuk powstał na zlecenie Napoleona I w 1806 roku po klęsce wojsk pruskich w bitwie pod Austerlitz. Nakazał on budowę pomnika dla uczczenia militarnych osiągnięć armii francuskiej. Została ona ukończona w 1836 roku za panowania Ludwika Filipa.

Łuk Triumfalny znajduje się na wzgórzu Chailot na prawym brzegu Sekwany i jest symbolem francuskiego Patrie. Znajduje się na osi wielkiej osi zachodniej zbudowanej przez Andre Le Notre w latach 60-tych XVI wieku. Jest to prawie na pewno największy łuk triumfalny na świecie.

Proces budowy

Architekt Jean-Francois-Therese Chalgrin pracował nad projektem Wersalu, Saint-Philippe-du-Roule i wielu kościołów. W swoim projekcie wykorzystał elementy neoklasyczne. Inspirację czerpał z Łuku Tytusa na Forum Romanum.

Budowa Łuku Triumfalnego rozpoczęła się w 1805 roku. Był to pomnik Armii Imperium, symbol francuskiej tożsamości narodowej. Został zainaugurowany przez króla Ludwika Filipa 29 lipca 1836 roku.

Budowa została przerwana przez wydarzenia z 1814 roku. Prace nad łukiem rozpoczęto ponownie w 1823 roku. Jednak w 1815 roku obalono Cesarstwo i budowa pomnika została wstrzymana. W 1840 roku szczątki Napoleona zostały sprowadzone do Francji ze Świętej Heleny. Jego szczątki przeszły przez Łuk Triumfalny w drodze do Les Invalides.

Po upadku Cesarstwa Łuk Triumfalny został zamieniony w kemping dla wojsk pruskich. Był czyszczony i wybielany. Ostatecznie został zaczerniony w latach 60. XX wieku. Pomnik nadal służy jako pamiątka zwycięstw armii francuskiej. Jest siedzibą wielkich wydarzeń narodowych, takich jak Tour de France, który kończy się w Arc de Triomphe. Znajduje się w nim również Grób Nieznanego Żołnierza.

Łuk Triumfalny został zbudowany po pierwszym zwycięstwie Napoleona w bitwie pod Austerlitz w 1805 roku. Napoleon chciał uczynić Paryż najpiękniejszym miastem na świecie. Chciał również, aby Łuk Triumfalny przypominał o zwycięstwach armii francuskiej. Chciał również, aby znajdował się on w pobliżu Pól Elizejskich.

Łuk został zbudowany na zachodnim końcu alei des Champs-Elysees. Obecnie znany jest jako Łuk Triumfalny de l’Etoile.

Alegorie

Symbolizujący zwycięstwo Łuk Triumfalny jest pomnikiem ozdobionym płaskorzeźbami i rzeźbami upamiętniającymi zwycięstwa Napoleona. Znajduje się w 16 i 17 okręgu Paryża, w pobliżu Pól Elizejskich i Avenue de Champs-Elysees.

Został zaprojektowany przez Jeana Chalgrina, który zmarł podczas jego budowy. Był on również architektem Palais du Luxembourg i College de France. Wzorowany był na Łuku Tytusa w Rzymie. Został zbudowany w 1806 roku i kosztował łącznie dziewięć milionów franków francuskich.

Na wewnętrznych ścianach Łuku wyryte są nazwiska francuskich generałów pod wodzą Napoleona. Pomnik wymienia główne bitwy wojen napoleońskich. Jest on również ozdobiony niskimi płaskorzeźbami. Są one wyrzeźbione w celu przedstawienia symbolicznych scen.

Drugi łuk napoleoński pomnika jest ozdobiony kolumnami z różowego marmuru. Upamiętnia on bitwę pod Austerlitz. Filary ozdobione są masywnymi statuami i rzeźbami. Wśród płaskorzeźb znajdują się La Resistance de 1814, Le Triomphe de 1810 i La Paix de 1815.

Na Łuku Triumfalnym znajduje się Grób Nieznanego Żołnierza. Grób jest hołdem dla żołnierzy, którzy poświęcili się dla swojego kraju podczas rewolucji francuskiej. Trumna została złożona w grobie 21 stycznia 1920 roku. Napis na płycie nad trumną głosi „Tu leży żołnierz francuski, który zginął za ojczyznę 1914-1918”.

Axe Historique to ciąg pomników, które upamiętniają ważne momenty w historii Francji. Ta linia pomników biegnie od dziedzińca Luwru do Grande Arche de la Defense. Tworzy ją seria monumentalnych grup rzeźbiarskich na łuku, takich jak Konie Świętego Marka i Le depart de 1792.

Scale architectural paper model

Położony w sercu Paryża na skrzyżowaniu Avenue des Champs-Elysees i Avenue de l’Opera, Łuk Triumfalny jest miejscem wielu królewskich okazji. Chociaż niedawny lifting doprowadził go do współczesnego statusu, nadal jest popularnym miejscem spotkań Francuzów. Najlepszym sposobem, aby go doświadczyć jest udanie się na drugi koniec linii i podziwianie widoków z dachów. Wspomniana wcześniej enklawa Octet oferuje spektakularną panoramę miasta. Najlepiej wybrać się tam we wczesnych godzinach porannych lub po długim dniu w biurze. Można też zajrzeć do pobliskiego muzeum, gdzie głównym eksponatem jest imponująco odrestaurowany model z XIX wieku.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *