Niezależnie od tego, czy planujesz jednodniową wycieczkę do Paryża, czy po prostu chcesz poczuć atmosferę, jest kilka rzeczy, które możesz zrobić, aby skontaktować się z naturalnym pięknem miasta. Jednym z najlepszych sposobów na to jest wizyta w Lesie Bouleon. Ten bujny, zielony park jest jednym z najpopularniejszych miejsc w mieście. Oprócz naturalnej scenerii, jest on również domem dla wielu historycznych miejsc i budynków.

Ile de la Cite

Położona w sercu Paryża nad brzegiem Sekwany, Ile de la Cite jest jedną z najstarszych dzielnic miasta. W rzeczywistości, jest uważana za duchowe i historyczne serce Paryża. Jest to również jedna z najpiękniejszych dzielnic w mieście.

Kilka z najbardziej znanych budynków w Ile de la Cite to Katedra Notre Dame i Conciergerie. Te dwa zabytki znajdują się na wyspie i od wieków stanowią centrum paryskiego życia. Conciergerie to dawny pałac królewski, obecnie siedziba sądu. Katedra jest obecnie w trakcie przebudowy.

Najwcześniejszymi znanymi mieszkańcami Ile de la Cite było plemię celtyckie, znane jako Parisii. Plemię to zamieszkiwało wyspę w 200 roku p.n.e. Kiedy Rzymianie podbili Francję w 52 roku p.n.e., obszar ten nazywany był Lutece. Zbudowali oni dwa drewniane mosty, które połączyły wyspę z lądem. W IV wieku na wyspie zbudowano fortecę rzymskiego gubernatora.

Rzymianie wybudowali również na wyspie świątynię poświęconą Jowiszowi. Gmina Lutetia prosperowała, a do 508 roku n.e., Frank Clovis ogłosił Paryż stolicą Królestwa Francji. Za czasów króla Karola V parlament przeniósł się do pałacu Louvre.

Podczas panowania Ludwika VI stara wieża Palais de la Cite została zniszczona. Odbudował on większą wieżę. Stary pałac został później odrestaurowany.

W XVIII wieku artyści tacy jak Boucher i Chardin wykorzystywali plac do swoich prac. Dziś plac jest spokojnym miejscem z drzewami i niewielkim ruchem.

Bois de Boulogne

Położony w zachodniej części 16. okręgu paryskiego, Bois de Boulogne jest popularnym terenem zielonym dla mieszkańców. Jest uważany za jedno z dwóch „płuc” Paryża. Stacja kolejki podmiejskiej, RER C, znajduje się przy Avenue Foch, co pozwala mieszkańcom łatwo dotrzeć do parku.

Bois de Boulogne jest domem dla kilku atrakcji. Znajduje się tu zoo i dwa tory wyścigów konnych. Znajduje się tu kilka restauracji, kawiarni i placów zabaw. Jest to również dom dla kilku ogrodów kwiatowych. Park jest również domem dla dwóch sztucznych jezior, z których jedno to Lac Inferieur. Park jest również domem dla kilku ptaków wodnych, w tym łabędzi i kaczek.

Bois de Boulogne jest otwarty 24 godziny na dobę. Wieczorem, mieszkańcy parku zazwyczaj korzystają z pikników i innych rozrywek. Las obfituje w drzewa, a niektóre z nich mają tysiące lat. Znajduje się w nim również rezerwat dzikich zwierząt.

Bois de Boulogne był kiedyś królewskim rezerwatem myśliwskim. Las został zrekonstruowany i zagospodarowany. Po rewolucji francuskiej park został kupiony przez miasto Paryż. Od 1852 roku jest otwarty dla publiczności.

Uważany jest za jeden z największych paryskich parków publicznych. Jego powierzchnia wynosi ponad osiemset czterdzieści pięć hektarów. Projekt parku został zainspirowany przez londyński Hyde Park. Posiada wiele obiektów i udogodnień.

Bois de Boulogne posiada również zoo, tory wyścigów konnych i kilka ogrodów botanicznych. Park znajduje się zaledwie kilka minut od centrum Paryża. Jest to jedno z najlepszych miejsc w mieście do spędzania czasu na świeżym powietrzu i jest popularnym miejscem do piknikowania i joggingu. W parku znajduje się również kilka placów zabaw i wyznaczonych miejsc piknikowych.

Place Dauphine

Położony na Ile de la Cite, Place Dauphine jest oazą drzew i ławek. To ukryty klejnot Paryża, który rzadko bywa zatłoczony i jest idealny na spokojną przerwę.

Miejsce znajduje się w pobliżu zachodniego końca Ile de la Cite. Znajduje się również w pobliżu Pont Neuf, mostu, który łączy lewy i prawy brzeg Sekwany. Znajduje się tu również słynny Palais de Justice.

W przeszłości to osobliwe miejsce było skupiskiem warsztatów, prawników, kupców, metalowców i intelektualistów. Był to również dom słynnej aktorki Simone Signoret. Było to również miejsce narodzin Madame Roland.

Oryginalna obudowa była trójkątną konstrukcją, ze spiczastym końcem, który otwierał się na Pont Neuf. Budynki były pierwotnie otoczone czerwoną cegłą. Miejsce to zostało zbudowane jako społeczne przedłużenie Pont Neuf.

Place Dauphine został nazwany na cześć przyszłego króla Ludwika XIII. Zaprojektował go Henri IV, syn króla Karola IV. Został rozplanowany jako trójkąt z małym parkiem w środku.

Miejsce to było pierwotnie zamknięciem sklepów, ale później zostało wykorzystane jako ujście dla Pont-Neuf. Stało się ważnym miejscem dla życia towarzyskiego miasta. Mieścił się tu również Hotel de Bourgogne, zbudowany przez Roberta, hrabiego Artois. Znajduje się on po północnej stronie szerokiej ulicy.

Pierwotnie Place Dauphin otaczały budynki z łupków i czerwonej cegły. Zostały one jednak zniszczone podczas Komuny Paryskiej w 1871 roku. Niektóre z tych budynków zostały zastąpione fasadami z epoki.

Dziś znajdziesz tu wiele sklepów, restauracji i mieszkań. Możesz również cieszyć się spokojnym spacerem wzdłuż trawników Muette.

Jardin des Serres d’Auteuil

Położony w 16. okręgu Paryża Jardin des Serres d’Auteuil jest ogrodem botanicznym. Jest jednym z czterech ogrodów, które tworzą Jardin botanique de la Ville de Paris. Jest to spokojna oaza w ruchliwym mieście. Jest to ogród, który jest otwarty codziennie, również w święta. Znajdują się w nim niezwykłe drzewa i rośliny z całego świata.

Ogrody urządzone są wokół ogromnego parteru w tradycyjnym francuskim stylu. Główne szklarnie zostały zaprojektowane przez architekta Jean-Camille Formige pod koniec XIX wieku. Największa szklarnia zawiera gorący ogród tropikalny. Istnieje również kilka małych szklarni, które są wykorzystywane do wystaw.

Ogród otoczony jest szeregiem ścieżek i chodników, które dają możliwość odpoczynku od zgiełku miasta. Park oferuje również szereg zajęć rekreacyjnych. Serres d’Auteuil jest jednym z największych ogrodów w Paryżu i jest domem dla ponad 100 000 roślin rocznie.

Park jest otwarty codziennie od 8 rano do 5 po południu. W miesiącach letnich można podziwiać teatr na świeżym powietrzu, a w miesiącach zimowych można odwiedzić szklarnie. W ogrodzie znajduje się również szereg kolekcji tematycznych.

Park oferuje również wycieczkę po dziedzictwie botanicznym. Można tam zobaczyć ponad 100000 roślin, w tym paprocie, begonie, orchidee i azalie. W parku co roku odbywa się również festiwal muzyki klasycznej. Można również odbyć lot balonem na gorące powietrze. W parku znajduje się również palmiarnia i piękna woliera.

Wstęp do parku jest bezpłatny. Znajduje się on w Bois de Boulogne, który był niegdyś terenem łowieckim króla Francji. W parku znajduje się szereg ścieżek spacerowych, a także 15 km tras rowerowych.

Place du Parvis-Notre-Dame

Podczas II Cesarstwa Francuskiego miasto Paryż zostało przebudowane przez barona Haussmanna, a on dokonał rozległych zmian na placu Parvis. Przez ponad sto lat był on główną arterią komunikacyjną.

Pierwotny plac był znacznie mniejszy niż obecnie. Miał krótki mur wokół północnej i zachodniej strony, zainstalowano na nim fontannę. Szeroka ścieżka spacerowa była wyłożona kasztanowcami.

Na początku XVIII wieku dokonano znacznej rozbudowy placu, podwajając jego wielkość. Dodano również fontannę i krótkie schody w dół do parvis.

Podczas I wojny światowej armia niemiecka przemaszerowała pod Łukiem Triumfalnym. Pod koniec II wojny światowej odbyła się uroczystość z okazji rocznicy Łuku Triumfalnego.

Wschodnia połowa parvis jest obecnie zamknięta w celu przeprowadzenia prac konserwatorskich. Po północnej stronie placu znajduje się szeroka ścieżka spacerowa, podszyta kasztanowcami. W tym rejonie placu zlokalizowano francuski Kilometr Zero, znajduje się tu również pomnik wmurowany w ziemię.

Pomnik to Brązowa Gwiazda, okrągła kamienna płyta. Jest ona wmurowana w ziemię przed katedrą i znajduje się 50 metrów od głównej fasady. Gwiazda z brązu ma kształt róży wiatrów. Symbolizuje ona punkt zero Francji. Plac został również nazwany Square Jean-XXIII na pamiątkę byłego papieża Jean-Paula II.

Plac otoczony jest przez Hotel-Dieu, XIX-wieczną budowlę. Po północnej stronie placu znajduje się Katedra Notre-Dame oraz Krypta Archeologiczna Ile de la Cite.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *