Niezależnie od tego, czy podróżujesz z dziećmi, czy na własną rękę, jest kilka rzeczy, które musisz wiedzieć o tym, kiedy odwiedzić Paryż. Chcesz być tam w odpowiednim czasie, ale nie chcesz przegapić żadnej z zabaw. Chcesz również wiedzieć, kiedy jarmarki świąteczne będą w pełnym rozkwicie i kiedy będziesz miał największe szanse na zobaczenie uroczystości Nuit Blanche (Biała Noc).

Muzeum Luwru

Znajdujące się w Paryżu Muzeum Luwru jest jedną z najważniejszych galerii sztuki na świecie. Znajduje się w nim ponad 35 000 dzieł sztuki, w tym tak znane arcydzieła jak Mona Lisa Leonarda da Vinci. Jest to jedno z najczęściej odwiedzanych muzeów na świecie, z milionami gości zjeżdżających do pałacu każdego roku. Oto kilka wskazówek, kiedy warto odwiedzić Luwr i jak najlepiej docenić kolekcję.

Aby uzyskać najlepsze wrażenia, powinieneś przybyć wcześniej. Przybycie przed godziną otwarcia oznacza mniejsze tłumy i więcej czasu na podziwianie arcydzieł. Luwr ma również wiele opcji przekąsek. Możesz przynieść własne spakowane przekąski z zewnątrz lub odwiedzić sklepy z pamiątkami wewnątrz.

Luwr posiada bogatą kolekcję, w tym Mona Lisę, ale powinieneś też poszukać innych dzieł sztuki. W muzeum znajdują się również interaktywne plany pięter, które pomogą Ci poruszać się po muzeum i zaplanować wizytę.

Luwr ma wiele opcji płacenia za wizytę. Wśród nich jest książka z przewodnikiem za jedyne 5 euro. Muzeum oferuje również tanie bilety dla dzieci poniżej 18 roku życia lub osób posiadających dokument tożsamości Unii Europejskiej. Można też kupić bilety z wyprzedzeniem.

Luwr może się również pochwalić wieloma wystawami specjalnymi. Należy do nich słynny obraz „Mona Lisa”, a także arcydzieła Leonarda da Vinci w skrzydle Denon. Skrzydło Denona jest najlepszym miejscem, w którym można znaleźć najbardziej imponujące dzieła sztuki.

Luwr nie jest otwarty we wtorki. Luwr ma również specjalne wieczorne zwiedzanie w środę i piątek. Te dni są często mniej zatłoczone, więc idealnie nadają się do zwiedzania muzeum.

Jardin du Luxembourg

Znajdujący się w 6. okręgu Paryża Jardin du Luxembourg to czarujący park o bogatej historii. Park został stworzony przez Marie de Medicis, żonę Henryka IV. Pierwotnie był to prywatny ogród, ale na początku 1600 roku rozpoczęła budowę pałacu jako rezydencji.

Obecnie park jest własnością Senatu Francji, który dba o jego zachowanie. Oznacza to, że policjanci mogą działać tylko na żądanie Senatu.

Najstarszą atrakcją parku jest Fontanna Medyceuszy, która została zbudowana w 1630 roku. Fontanna znajduje się na końcu długiego stawu. W 1860 roku została przeniesiona cegła po cegle, aby uratować ją przed przebudową Paryża przez barona Haussmanna.

W parku znajduje się również Statua de la Liberte, która jest miniaturową wersją nowojorskiej Statuy Wolności. Stoi ona na cokole otoczonym zielenią.

W parku znajduje się również Theatre des Marionnettes, czyli teatr lalek. Teatr ten istnieje do dziś. Wystawia francuskie klasyki opowieści.

W parku znajduje się również plac zabaw, który jest świetnym miejscem na zabranie dzieci na cały dzień zabawy. Jest tu kilka huśtawek i zjeżdżalni, a także tory linowe. Plac zabaw podzielony jest na dwie strefy. W pierwszej strefie znajduje się ścianka wspinaczkowa, a w drugiej ścianka wspinaczkowa dla dzieci i różne huśtawki. Na placu zabaw znajdują się również piaskownice.

W parku znajduje się również tradycyjna karuzela. Karuzela ma już sto lat. Dzieci mogą też podziwiać przedstawienie kukiełkowe.

Park można zwiedzać bezpłatnie. Obok znajduje się Muzeum Luksemburskie. Muzeum jest najstarszym publicznym muzeum w Paryżu i jest otwarte przez cały rok. Dwa razy w roku odbywają się tam duże wystawy.

Jarmarki świąteczne

Podczas świąt, zarówno Paryżanie jak i goście znajdą szereg świątecznych jarmarków w całym mieście. Niektóre z nich są otwarte przez cały sezon, podczas gdy inne pojawiają się tylko na kilka dni. W zależności od rynku, odwiedzający mogą znaleźć wykwintne jedzenie, świąteczne przejażdżki karnawałowe i wyjątkowe prezenty. Większość paryskich jarmarków świątecznych jest otwarta do Wigilii, choć są też takie, które pozostają otwarte do początku stycznia.

Kilka jarmarków świątecznych w Paryżu znajduje się w pobliżu niektórych ikonicznych zabytków. Targ świąteczny Tuileries ma lodowisko, 100 domków i rynek żywności rzemieślniczej. Wśród wielu dostępnych prezentów są wypchane zwierzęta, kostiumy Mikołaja i cukierki z południa Francji.

Wioska świąteczna Eiffel Tour jest jednym z najlepszych rynków średniej wielkości w Paryżu. Na rynku można znaleźć różne alzackie specjały, lokalną kuchnię i widoki na wieżę Eiffla. Targ prowadzony jest przez Przyjaciół Paryskiego Kościoła Szwedzkiego.

Targ świąteczny Saint-Germain-des-Pres znajduje się w pobliżu kościoła Saint-Sulpice. Na rynku można znaleźć wiele prezentów, w tym biżuterię i szklane ozdoby świąteczne. Ten rynek jest popularny wśród mieszkańców i turystów, którzy chcą zrobić zakupy dla drobnych, ręcznie robionych przedmiotów. Położony obok stacji metra St-Sulpice, targ jest otwarty od połowy grudnia do początku stycznia.

Innym wspaniałym targiem świątecznym jest targ Abbesses na Montmartre. Ten rynek znajduje się w pobliżu Sacre Coeur i La Recyclerie. Chociaż rynek jest mniejszy niż rynek świąteczny Gare de l’Est, oferuje bardziej żywą atmosferę. Kilka przejażdżek znajduje się w pobliżu wejścia na rynek, a odwiedzający mogą cieszyć się grzanym winem i kiełbaskami.

Targ świąteczny na Grande Arche w Paryżu jest mały w porównaniu z innymi targami w Paryżu, ale oferuje różnorodne towary. Odwiedzający mogą znaleźć świeże ostrygi, różne sery i sezonowe wypieki.

Nuit Blanche (Biała Noc)

Podczas pierwszego weekendu października Paryż zamienia się w scenę sztuki, muzyki, tańca i występów. Odwiedzający mogą zobaczyć mnóstwo specjalnych instalacji artystycznych i przedstawień, posłuchać koncertów Filharmonii Paryskiej, zobaczyć nowe wystawy, uczestniczyć w spotkaniach towarzyskich i nie tylko.

Miłośnicy sztuki znajdą podczas Nuit Blanche więcej sztuki i muzyki niż kiedykolwiek wcześniej. Wiele galerii i muzeów będzie otwartych przez całą noc. Odwiedzający mogą doświadczyć różnych form sztuki, od dziesiątek artystów ulicznych po neonowe dzieła sztuki i rzeźby. Najlepszym sposobem na zwiedzanie jest spacer lub przejażdżka rowerem po mieście.

Odwiedzający będą mogli również doświadczyć parady Nuit Blanche, która odbędzie się od Place de la Concorde do Bastylii. W paradzie wystąpią muzycy, tancerze i monumentalne dzieła. Podczas wydarzenia nie zabraknie również karnawałowego jedzenia.

Metro będzie kursować przez całą noc podczas Nuit Blanche. Odwiedzający mogą korzystać z darmowych usług Metra, obsługiwanych przez RATP, do 2:00 rano. Podczas wydarzenia, Paryskie Służby Transportowe będą również zapewniać przedłużone darmowe usługi metra do niektórych stacji.

Kilka paryskich muzeów będzie prezentować nowe wystawy tylko na noc. Zwiedzający będą mieli okazję zobaczyć Grand Palais w nowym świetle. W niektórych galeriach pojawią się również instalacje związane ze sztuką. Paryskie Biuro Turystyki organizuje również fotograficzną retrospektywę wydarzenia.

W nocy odbędzie się również Salon du Chocolat, czyli największe na świecie święto czekolady. Odwiedzający mogą doświadczyć festiwalu na kilka sposobów, od tradycyjnego jedzenia czekolady po zabawne rzeźby z pianki.

Odwiedzający będą mogli również uczestniczyć w koncercie Nuit Blanche, zatytułowanym „In the Jungle.” Podczas koncertu usłyszymy odgłosy dudniących dzikich zwierząt, ulewnego deszczu oraz muzykę VOYCES i WAAPA.

Najlepszy czas na zwiedzanie z maluchami

Zwiedzanie Paryża z maluchami jest o wiele łatwiejsze niż mogłoby się wydawać. Atrakcje miasta są stosunkowo przyjazne dzieciom, a wiele z nich zostało zaprojektowanych tak, aby zabawiać dzieci w każdym wieku. Niezależnie od tego, czy podróżujesz do Paryża z niemowlakiem czy starszym dzieckiem, w każdym zakątku miasta znajdziesz coś, co je zachwyci.

Jedną z najlepszych rzeczy do zrobienia z maluchem jest piknik. Jest to szczególnie prawdziwe w cieplejszych miesiącach. Wokół wieży Eiffla znajduje się wiele miejsc piknikowych. W parku jest też karuzela i karuzele, a także duży plac zabaw.

Jedną z najbardziej popularnych rzeczy do zrobienia w Paryżu z maluchem jest wizyta na przedstawieniu kukiełkowym. Przedstawienia kukiełkowe są wielowiekową francuską tradycją. Kilka miejsc w Paryżu ma je, w tym Marionnettes du Champ de Mars w pobliżu wieży Eiffla. Przedstawienia kukiełkowe trwają około 45 minut i zawierają kreatywne zestawy i kostiumy.

Innym sposobem na zabawianie malucha jest przejażdżka łodzią wzdłuż Sekwany. Łodzie rzeczne Bateaux Mouches oferują godzinne wycieczki wzdłuż rzeki. Mijają one wieżę Eiffla, Notre Dame i Musee d’Orsay.

Innym dobrym sposobem na zabawianie malucha jest wizyta w muzeum. Muzeum Dziecięce w Montrealu to świetne miejsce na spędzenie dnia. Można tam wejść za darmo, ma świetną strefę dla dzieci i ma kilka ciekawych eksponatów.

Kolejną rzeczą do zrobienia w Paryżu z maluchem jest spacer. 20 dzielnic miasta oferuje mnóstwo do zobaczenia. Wiele z nich można przejść pieszo, a po drodze nagrodzą Cię wspaniałe widoki.

Wreszcie, nie zapomnij kupić Paris Pass. To daje ci preferencyjny dostęp do wielu najpopularniejszych atrakcji miasta.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *