W ciągu roku w Paryżu panują różne rodzaje pogody. Lato jest ciepłe i łagodne, podczas gdy zimy są zimne i śnieżne. Jeśli szukasz sposobu, aby jak najlepiej wykorzystać Paryż, upewnij się, że jesteś przygotowany na pogodę.

Zimy

Zwiedzanie Paryża zimą jest magicznym doświadczeniem. Miasto świeci, pogoda jest chłodna i nadal można wyjść na zewnątrz i cieszyć się.

Mroźna pogoda nie jest tym, o czym większość ludzi myśli, kiedy myśli o Paryżu. W rzeczywistości pogoda nie jest tak zimna, jak w innych częściach Francji. Najlepszym sposobem na cieszenie się miastem w zimie jest rejs po Sekwanie. Można też pojeździć na łyżwach na pierwszym piętrze wieży Eiffla.

Paryż jest zawsze warty odwiedzenia, niezależnie od pory roku. Jednak wizyta w środku zimy czyni go jeszcze bardziej wyjątkowym. Możesz skorzystać z łagodnych temperatur i chłodnych bryz od Oceanu Atlantyckiego.

Światła świąteczne w mieście są niesamowite. Na wieży Eiffla o północy odbywa się ekstrawagancki pokaz sztucznych ogni. Można również skorzystać z jarmarków świątecznych. Rynki są wypełnione pięknymi dekoracjami, jedzeniem i napojami.

Jest wiele innych fajnych rzeczy do zrobienia w Paryżu zimą. Możesz cieszyć się pysznym posiłkiem w kawiarni, podziwiać widok na wieżę Eiffla lub pójść na łyżwy.

Jarmarki świąteczne w Paryżu są zabawne, magiczne i warte odwiedzenia. Możesz kupić jabłka, gruszki i inne sezonowe produkty spożywcze. Na tych rynkach można również skosztować grzanego wina.

Paryż jest idealnym miejscem na romantyczną wycieczkę walentynkową w lutym. Możesz również odwiedzić Muzeum Luwru i zobaczyć obraz Mona Lisa. Jest to najlepszy czas na zwiedzanie muzeum, ponieważ nie jest ono tak zatłoczone jak w okresie letnim.

Lato

Podczas lata w Paryżu jest mnóstwo zajęć, które zapewnią Ci rozrywkę. Niezależnie od tego, czy szukasz zakupów, zwiedzania, czy po prostu relaksu na plaży, Paryż ma wiele do zaoferowania.

Lato w Paryżu to także świetny czas na poznanie miasta, dzięki wielu muzeom i atrakcjom, które są otwarte przez cały dzień. Jeśli szukasz dobrego jedzenia, Paryż ma wiele wspaniałych restauracji do wyboru. Jeśli jesteś zainteresowany zobaczeniem show, Moulin Rouge jest koniecznością.

Paryż jest znany z wielkich zakupów. Istnieje wiele rynków, które sprzedają świeże letnie produkty. Można też kupić pamiątki i antyki.

Istnieje kilka festiwali, które świętują sezon letni. Należą do nich Fete de la Musique, który odbywa się 21 czerwca. Z kolei Foire du Trone to wesołe miasteczko. Można też wybrać się na wycieczkę statkiem po Canal de l’Ourcq.

Warto też zajrzeć na paryskie święto kina. Festiwal ten odbywa się w lipcu i sierpniu, a udział w nim jest bezpłatny. Możesz również obejrzeć darmowy film w parku, w Parc de la Villette’s Cinema en Plein Air.

Najważniejszą rzeczą do zapamiętania jest to, że lato w Paryżu może być bardzo gorące. Aby nie dać się spuchnąć, należy zaplanować stroje na cieplejsze miesiące.

Najlepszym sposobem na cieszenie się latem w Paryżu jest rozpoczęcie go wcześnie. To idealny czas na robienie zdjęć miasta. Możesz również uniknąć kolejek do wielu atrakcji, planując z wyprzedzeniem.

Jesień

Niezależnie od tego, czy szukasz romantycznej jesiennej ucieczki, czy kulturalnej przerwy, Paryż jest świetnym miejscem na spędzenie jesieni. W mieście znajdziesz wiele atrakcji, od zwiedzania galerii sztuki po spacery w jednym z parków. Ale jest kilka rzeczy, które musisz wiedzieć, zanim wyruszysz na swoją jesienną przygodę.

Jesienna pogoda w Paryżu jest nieprzewidywalna. Zazwyczaj miasto otrzymuje deszcz przez osiem dni w miesiącu. Prawie zawsze występuje on w postaci krótkiego deszczu. Jeśli jednak planujesz podróż w zimie, możesz uniknąć deszczu, korzystając z niskiego sezonu. Oznacza to niższe ceny biletów i mniejszą liczbę turystów.

Średnia wysoka temperatura w Paryżu mieści się w górnych 60-tkach. Jednak w ciągu dnia może wzrosnąć do 80s. Niskie temperatury rzadko spadają poniżej 29 stopni.

Podczas jesieni, miasto jest zajęte festiwalami sztuki i kultury. Wydarzenia te sprowadzają do Paryża międzynarodowych artystów, tancerzy i muzyków. Niezależnie od tego, czy lubisz balet, jazz czy film, z pewnością znajdziesz tu festiwal, który przypadnie Ci do gustu.

Paryski Festiwal Jazzowy odbywa się w ponad 60 miejscach. Możesz również znaleźć darmowe festiwale filmowe na świeżym powietrzu w kilku parkach.

Jeśli szukasz malowniczego widoku na miasto, sprawdź Parc des Buttes-Chaumont. Znajduje się tam wiele wodospadów, grot i mostów.

Transport publiczny w Paryżu

Na szczęście Paryż ma kompleksowy system transportu publicznego, który sprawia, że nawigacja po mieście jest łatwa. Tramwaje, autobusy i metro współpracują ze sobą, aby zapewnić szeroki zakres opcji transportowych. Jest też wiele połączeń z i na lotnisko Paris-Beauvais oraz wiele rejsów wycieczkowych po Sekwanie.

Pierwszym systemem transportu publicznego w Paryżu był system miasto-miasto wdrożony przez Ludwika XIV. Rozpoczął się on od pięciu tras. Ostatni konny omnibus został wycofany z użytku 12 stycznia 1913 roku.

Najbardziej znanym systemem transportu publicznego w Paryżu jest metro. Metro to sieć podziemnych stacji, która obsługuje większość miasta. Otwiera się o 5:20 i zamyka o 2:15.

Metro jest właściwie hybrydą. Jest obsługiwane przez Regie Autonome des Transports Parisiens (RATP), regionalny urząd transportu. RATP zarządza również siecią autobusową.

Oprócz metra, Paryż posiada sieć około 64 linii autobusowych, które jeżdżą przez miasto i przedmieścia. Niektóre trasy przebiegają przez zabytkowe dzielnice, inne zaś wzdłuż brzegów Sekwany. Autobusy mają swoje własne rozkłady jazdy i taryfy. Niektóre autobusy kursują z opóźnieniem, więc należy unikać jazdy po Paryżu w godzinach szczytu.

Inną opcją transportu publicznego w Paryżu jest RER, regionalny system kolejowy. RER działa pięć linii, które łączą główne miasta i miasteczka w mieście i regionie Ile-de-France. Istnieją 33 stacje w Paryżu. Każda linia jest nazwana inaczej i każda ma swój własny schemat kolorów. Bilety RER są ważne w autobusach, tramwajach i metrze.

Jarmarki świąteczne

Podczas zimowego sezonu świątecznego w Paryżu odbywa się wiele jarmarków świątecznych. Te świąteczne targi to wspaniały sposób na spędzenie dnia. Wiele z nich oferuje słodkie przysmaki, świąteczne jedzenie i prezenty. Są one również doskonałym sposobem na poznanie lokalnych tradycji świątecznych. Niektóre rynki oferują nawet wizyty z Mikołajem. Czy szukasz prezentu, czy miejsca do jedzenia, wizyta na świątecznym targu w Paryżu podczas świąt będzie niezapomnianym przeżyciem.

Jeden z najpopularniejszych jarmarków świątecznych w Paryżu, Jardins des Tuileries oferuje szeroki wybór świątecznych towarów. Można tu przeglądać stragany z rękodziełem, specjalnymi produktami spożywczymi produkcji francuskiej i przejażdżkami karnawałowymi o tematyce świątecznej. Ponadto ponad 50 rzemieślników sprzedaje różne towary.

W przeszłości jarmarki świąteczne w Paryżu były otwarte od końca listopada do początku stycznia. Obecnie jarmarki są otwarte przez siedem tygodni. Dzięki temu są wygodnym sposobem na zwiedzanie Paryża z rodziną.

W dzielnicy biznesowej La Defense przez większość roku odbywa się duży jarmark świąteczny. Rynek jest dobrze oświetlony, ciepło udekorowany i oferuje różnorodne towary. Znajduje się w samym sercu miasta, w pobliżu Wielkiego Łuku. Jest to również świetne miejsce do odwiedzenia dla dzieci.

Targ świąteczny Saint-Germain-des-Pres jest otwarty od połowy grudnia do początku stycznia. Znajduje się on w pobliżu kościoła St-Germain-des-Pres. Rynek składa się z około 20-30 straganów, specjalizujących się w przedmiotach luksusowych. Wśród dostępnych przedmiotów są m.in. świece zapachowe, skórzane portfele i szklane ozdoby świąteczne.

Jazz a La Villette

Położony w 19. okręgu Paryża, Jazz a la Villette to festiwal współczesnej muzyki jazzowej. Festiwal odbywa się w kilku miejscach, w tym w La Villette, Grande Halle de La Villette i Philharmonie de Paris. Festiwal obejmuje również teatr, taniec i filmy. Festiwal odbywa się od 31 sierpnia do 11 września 2022 roku.

Festiwal celebruje to, co najlepsze w muzyce jazzowej i współczesnej i obejmuje licznych artystów gościnnych. W ramach festiwalu odbywają się również publiczne fora dyskusyjne. Ten festiwal odbywa się w Parc de la Villette, który jest trzecim co do wielkości parkiem w Paryżu.

Jazz a la Villette to coroczny festiwal muzyczny odbywający się w Paryżu, we Francji. Organizowany jest przez La Villette i Philharmonie de Paris. Festiwal trwa od środy, 31 sierpnia, do niedzieli, 11 września 2022 roku. Na festiwalu występuje kilka różnych gatunków jazzu, w tym zespoły swingowe, kwartety free jazzowe i muzyka elektroniczna. Odbędzie się również kilka koncertów na żywo.

Na festiwalu wystąpi wielu artystów, w tym znany pianista Roberto Fonseca, brytyjski trębacz Dhafer Youssef oraz brytyjscy multiinstrumentaliści Jimmy James i Grant Schroff. Mają oni potężne brzmienie, które jest zaraźliwe.

W ramach Jazz a la Villette wystąpią również nowi i wschodzący artyści jazzowi. Na festiwalu pojawią się także DJ Spooky i Anna Teresa de Keersmaeker. Ci dwaj artyści znani są ze swoich unikalnych stylów. Dołączą do nich Archie Shepp, DJ Spooky, Joshua Redman, Cimafunk & Fred Wesley, The Fearless Flyers, Drouet i Le Querrec.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *