Niezależnie od tego, czy odwiedzasz Paryż po raz pierwszy, czy jesteś doświadczonym paryżaninem, jest wiele rzeczy do zobaczenia i zrobienia w Paryżu. Możesz znaleźć wiele atrakcji do wyboru, od osobliwych sklepów na Avenue des Champs-Elysees do nowoczesnych budynków Luwru. Możesz również sprawdzić historyczne miejsca katedry Notre Dame i Łuku Triumfalnego. Ponadto, można znaleźć wiele restauracji do degustacji i sklepów do zakupów. W rzeczywistości, można łatwo spędzić cały weekend zwiedzając najsłynniejsze atrakcje miasta!

Place de la Concorde

Położony nad Sekwaną, Place de la Concorde jest największym publicznym placem w Paryżu. Jest otoczony przez Pola Elizejskie od zachodu i Ogrody Tuileries od wschodu. Place de la Concorde był miejscem wielu ważnych wydarzeń w historii Francji. Podczas Rewolucji Francuskiej był miejscem egzekucji na gilotynie, w wyniku której zginęło kilku króli. W tym czasie służyła również jako miejsce wielu dużych zgromadzeń.

Plac otoczony jest prestiżowymi rezydencjami zbudowanymi w klasycznym francuskim stylu. Jest uważany za główną atrakcję turystyczną i oferuje możliwości fotografowania. Na placu znajdują się również dwie fontanny, które symbolizują francuskiego ducha morskiego.

Place de la Concorde jest również znany z dużego egipskiego obelisku. Obelisk ten jest najstarszym zabytkiem miasta Paryża. Pierwotnie został zamówiony przez Ludwika XV, ale został zabrany przez prezydenta Francji Francois Mitterranda w 1981 roku. Na obelisku widnieje napis z egipskimi hieroglifami wywyższającymi Ramzesa II.

Na placu znajduje się również Hotel de la Marine i Hotel Crillon, oba zostały zbudowane mniej więcej w tym samym czasie co plac. Pierwotnie były to biura rządowe, ale na początku XX wieku zostały przekształcone w luksusowe pięciogwiazdkowe hotele.

Luwr

Zwiedzanie Luwru może być przytłaczające bez planu. Dobra wiadomość jest taka, że w rzeczywistości jest to całkiem proste, aby jak najlepiej wykorzystać swoją wycieczkę. Oto kilka wskazówek, które pomogą Ci zacząć.

W Luwrze można podziwiać wiele obrazów, rzeźb i artefaktów. Kolekcja muzeum obejmuje okres od czasów starożytnych do XIX wieku. Możesz wybrać się na wycieczkę z przewodnikiem lub po prostu pospacerować po Luwrze.

Luwr jest otwarty od 9 rano do 6 wieczorem, z wyjątkiem wtorków. W środy można wejść również do 21:45. Jeśli chcesz uniknąć tłumów, staraj się odwiedzać Luwr w ciągu dnia. Jednak weekendy są zawsze bardzo zajęte. Możesz również rozważyć wizytę podczas wakacji szkolnych lub poza sezonem.

Luwr posiada imponującą kolekcję sztuki, która jest wystawiona w 403 salach. Możesz również odwiedzić skrzydło Denona, w którym znajdują się najsłynniejsze na świecie obrazy zachodnie.

W Luwrze znajduje się również słynna Mona Lisa. Jest to najsłynniejszy obraz na świecie. Zobaczyć Mona Lisę osobiście to dla wielu pozycja na liście życzeń.

Champs-Elysees

Czy szukasz zabawy z dziećmi, weekendowych zakupów lub po prostu chcesz malowniczego spaceru po historycznym sercu Paryża, nie możesz się pomylić z wizytą na Champs-Elysees. Jest to jedna z najbardziej popularnych alei na świecie i jest domem dla niektórych z najbardziej znanych zabytków miasta. Niezależnie od tego, czy szukasz luksusowych sklepów z modą, restauracji typu fast food czy kawiarni, w której możesz usiąść i odpocząć, każdy znajdzie tu coś dla siebie.

Champs-Elysees to ulica w Paryżu, która słynie z bycia centrum luksusowych zakupów i kultury high-end. Jest to najpopularniejsza ulica handlowa w Europie, przyciągająca ponad 100 milionów odwiedzających każdego roku. Jest to również linia mety Tour de France.

Champs-Elysees ma historię bycia głównym punktem zbornym podczas kryzysów narodowych. W 1814 roku zostało prawie zniszczone przez wojska rosyjskie, ale zostało odbudowane. Od tego czasu stało się jedną z najpopularniejszych atrakcji Paryża i miejscem wielu ważnych wydarzeń publicznych.

Pola Elizejskie zostały pierwotnie zaprojektowane jako aleja obsadzona drzewami. Zaczęło się w XVII wieku, kiedy Ludwik XIV zlecił człowiekowi o nazwisku Andre Le Notre przedłużenie alei. Pierwotnie biegła ona od Place de la Concorde na wschodzie do Place Charles de Gaulle na zachodzie. Później została przedłużona w 1724 roku.

Esplanade du Trocadero

Położona w pobliżu Wieży Eiffla, Esplanade du Trocadero jest placem w sercu Paryża. Jest również domem dla kilku muzeów i pomników.

Kompleks Trocadero obejmuje Palais de Chaillot i szereg muzeów. Znajdują się tam również Ogrody Trocadero, w których znajduje się piękna fontanna, szereg rzeźb i patio z widokiem na Wieżę Eiffla.

Jeśli odwiedzasz Paryż latem, warto odwiedzić Jardins du Trocadero. Oferują one piękne widoki na Wieżę Eiffla i są popularnym miejscem dla turystów, aby cieszyć się. Są one również domem dla wielu sezonowych wydarzeń.

Innym muzeum w pobliżu Trocadero jest Palais Galliera, które znajduje się w budynku, który został zbudowany na Targi Światowe w 1937 roku. Muzeum odtwarza historię dress code’ów od XVIII wieku do czasów współczesnych.

W Trocadero znajduje się również Musee de la Marine, które jest częścią Paris Museum Pass. W tym muzeum znajdują się różne obiekty kulturowe z Azji, Afryki i Oceanii.

Łuk Triumfalny został wzniesiony w czasie wojen napoleońskich i zawiera piękne reliefy. Zwiedzający mogą wspiąć się na szczyt, aby zobaczyć panoramę Paryża.

Sacre Coeur

Podczas weekendu w Paryżu nie przegap wizyty w Sacre Coeur, kościele położonym na szczycie wzgórza w dzielnicy Montmartre. Jest to jeden z najpopularniejszych zabytków Paryża i jedno z miejsc obowiązkowych dla turystów. Położony na wzgórzu, zapewnia spektakularne widoki na miasto.

Sacre Coeur to mini kościół rzymskokatolicki. Bazylika jest otwarta codziennie od 6:30 rano do 10:30 wieczorem. Od czasu do czasu odbywają się również wydarzenia religijne, takie jak msza, więc odwiedzający powinni sprawdzić oficjalną stronę internetową w celu uzyskania szczegółów.

Sacre Coeur jest dostępny za pomocą kolejki linowej. Kolejka linowa znajduje się w pobliżu stacji Abbesses i jest bezpłatna, jeśli korzystasz z biletu dziennego na metro. Jednakże kolejka linowa jest dostępna tylko dla ograniczonej liczby pasażerów, więc należy przybyć wcześniej, aby zapewnić sobie miejsce.

Aby dostać się do kościoła, można wsiąść do kolejki linowej ze stacji Abbesses lub skorzystać z metra. Możesz wjechać kolejką linową na szczyt wzgórza lub przejść bezpośrednio na szczyt.

Odwiedzenie Sacre Coeur w weekend to świetny sposób na spokojne popołudnie w Paryżu. Chociaż obszar ten jest stosunkowo spokojny, powinieneś być przygotowany na kieszonkowców i oszustów. Uważaj na oszustwa polegające na przekazywaniu datków na cele charytatywne, podpisywaniu petycji, a nawet biżuterii.

La Boulangerie des Invalides

Położona w 7. okręgu La Boulangerie des Invalides ma przyjemną atmosferę i przyjazny personel. Bez względu na to, czy szukasz brioszki czy pain au chocolat, pokochasz ciepłą obsługę i przystępne ceny.

Nazwa boulangerie pochodzi od jej lokalizacji przy Les Invalides. Ta historyczna piekarnia wypełniona jest aromatem chleba na zakwasie. Ma też kilka innych atrakcji.

Jedną z najbardziej godnych uwagi atrakcji są macarons z dodatkiem herbaty. Występują one w wielu smakach. Niektóre z nich to: zielona herbata z brązowym ryżem, zielona herbata Matcha i czarny sezam.

W boulangerie znajduje się również małe bistro. Serwuje ono dwudaniowe menu lunchowe za 15 EUR. Kuchnia jest tu jednak niespójna. Młody człowiek przy ladzie był bardziej wesoły niż poważny.

Najlepszą częścią boulangerie jest atmosfera. Za oknami można obserwować kucharzy przy pracy. Białe i turkusowo-niebieskie ściany tworzą szykowny paryski wygląd. Można też skorzystać z miejsc siedzących na zewnątrz.

Nie jest tajemnicą, że boulangerie jest ulubionym miejscem dla brioches i pain au chocolat. Boulanger oferuje również usługę degustacji.

Lafayette Galeries i Printemps

Położone w sercu Paryża domy towarowe Galeries i Printemps oferują wiele atrakcji. Na przykład, centrum handlowe znajduje się w pobliżu Opery Paryskiej i Wieży Eiffla. Oprócz zakupów, możesz także uczestniczyć w pokazach sztuki lub wziąć udział w lekcjach gotowania po francusku.

Galeries Lafayette słynie z secesyjnej architektury. Na początku XX wieku witraże w stylu neobizantyjskim zostały zaprojektowane przez francuskich rzemieślników. Dekoracyjne okna zewnętrzne i różane sklepienia dodają budynkowi elegancji.

Szklane sufity kopuły budynku zostały zaprojektowane przez Ferdinanta Chanuta. Balustrada schodów budynku została wykonana przez Louisa Majorelle, jednego z wielkich artystów secesyjnych. Kopułę można podziwiać z tarasu na dachu, gdzie znajdują się dwie restauracje.

Na parterze znajduje się również targ. Oferuje on szeroką gamę produktów spożywczych, w tym sery, mięsa, ryby, pieczywo i przyprawy. Można tu również znaleźć wina i kawy.

Galeries Lafayette oferuje również bezpłatny wstęp do galerii sztuki współczesnej. Galeria ta jest popularną atrakcją, pokazującą związki między sztuką a modą. Znajduje się tu duży wybór ubrań i akcesoriów, w tym couture dla kobiet. To także świetne miejsce, by zobaczyć choinkę, która co roku jest zawieszana na kopule.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *