W czasach terroru Conciergerie było przedsionkiem śmierci. To tam zamknięto Marię Antoninę, której życie zostało uwiecznione w jej śmierci na gilotynie.

Życie Marii Antoniny w Conciergerie

Do 26 stycznia 2020 roku w Conciergerie de Paris będzie prezentowana wystawa Marie Antoinette. Wystawa ta ma na celu zilustrowanie różnych przedstawień królowej na przestrzeni dziejów. Jest ona otwarta od poniedziałku do niedzieli. Na wystawie znajdują się obiekty ze zbiorów muzeum, a także relikwie z procesu królowej.

Pierwsza część wystawy, zatytułowana „Korytarz śmierci”, zawiera dokumenty archiwalne związane z procesem Marii Antoniny. Wystawa pozwala zapoznać się z życiem królowej przed jej aresztowaniem. Śledzi ona również publiczną persona królowej. Są też reprodukcje ubrań, które królowa nosiła przez całe swoje życie. Nie jest zalecana dla młodszych widzów.

Następnie zwiedzający wchodzą do celi Marii Antoniny, która została odtworzona tak, aby odzwierciedlała rzeczywisty rozmiar i kształt celi królowej. W celi znajduje się łóżko, biurko, przybory do pisania i książki. Znajdują się tam również listy więźniów z okresu panowania terroru. Cela jest ciemna i ponura, z niemal makabrycznym akcentem.

Na koniec zwiedzający wchodzą do kaplicy, która poświęcona jest pamięci Królowej. Kaplica została zbudowana na miejscu jej pierwotnej celi. Nad królową przez cały czas czuwa dwóch strażników.

Podczas rewolucji francuskiej La Conciergerie była wykorzystywana jako więzienie oraz jako miejsce dla przestępców politycznych. W tym okresie wiele osób zostało straconych na gilotynie.

Conciergerie to średniowieczny obiekt przypominający fortecę na zachodnim krańcu Ile de la Cite. Posiada średniowieczne łuki i schody, a jego sklepione sufity są całkiem piękne. La Conciergerie jest uważana za jeden z najlepszych przykładów XIII-wiecznej gotyckiej architektury świeckiej w Europie. Budynek jest również znany z koncertów klasycznych. Jest to również miejsce, w którym znajduje się pomnik Marii Antoniny.

Marie Antoinette spędziła ostatnie tygodnie swojego życia w celi Conciergerie. Conciergerie było częścią Palais de la Cite, średniowiecznego pałacu królewskiego. Była ostatnią królową Francji. Jej syn również dostał się do niewoli, ale zmarł dwa lata po matce. Jej córka była jedyną osobą, która pozostała w rodzinie.

Służyła jako więzienie podczas rewolucji

Podczas rewolucji francuskiej La Conciergerie służyła jako więzienie. Jej gilotyna była ostatnim przystankiem dla tysięcy osób oczekujących na egzekucję. Więzienie to było uważane za jedno z najcięższych spośród wszystkich rewolucyjnych więzień.

Budynek był pierwotnie zamkiem królewskim, ale później został przekształcony w więzienie. Na niższych poziomach pałacu znajdują się średniowieczne sale, a także więzienia. Dolny poziom zawiera również obszary używane przez Trybunał Rewolucyjny podczas panowania terroru.

Maria Antonina była najsłynniejszym więźniem La Conciergerie. Przed egzekucją znajdowała się tu jej cela. Cela nadal znajduje się na miejscu, a zwiedzający mogą zobaczyć jak wygląda. Cela jest bardzo wąska i szybko może zrobić się tłoczno.

Conciergerie jest otwarte przez cały rok i można zwiedzić budynek, i zobaczyć jak kiedyś funkcjonował jako więzienie. Jest tam wiele historycznych eksponatów, a nawet można odwiedzić cele słynnych więźniów. Można zobaczyć, jak wyglądali i jak byli traktowani. Cele są bardzo małe i ciemne. W zależności od statusu, więźniowie otrzymywali zazwyczaj ławki lub prywatne cele.

Conciergerie było również ostatnim przystankiem dla setek więźniów politycznych podczas Rewolucji. Wielu z nich zostało zamordowanych, a miejsce to stało się symbolem panowania terroru. Tysiące ludzi zostało zabitych podczas rewolucji, a ponad 40 000 osób zostało straconych.

La Conciergerie jest obecnie obiektem dziedzictwa narodowego. Znajdują się tam również eksponaty innych słynnych więźniów. Można zobaczyć celę, w której przetrzymywana była Maria Antonina, a także inne cele więzienne. Conciergerie jest dobrym miejscem do odwiedzenia, aby dowiedzieć się o Rewolucji Francuskiej. Jest to również dobre miejsce do odwiedzenia, jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o historii Paryża.

Trybunał Rewolucyjny znajdował się w wieży Conciergerie. Zasiadał w Wielkiej Sali od 2 kwietnia do 31 maja 1795 roku. Skazał prawie dwa tysiące więźniów i wysłał ich na gilotynę. Wielu z tych więźniów było politycznymi wrogami rządu i zostało oskarżonych o zdradę.

Był to przedsionek śmierci podczas panowania terroru

Podczas rewolucji francuskiej Conciergerie była końcowym przystankiem dla ponad 2700 osób, które zostały stracone przez gilotynę. Wśród tych więźniów byli m.in. król Ludwik XVI i Maria Antonina. Conciergerie stało się symbolem rewolucji i miejscem strachu dla wielu.

Obecnie jest to obiekt dziedzictwa narodowego. Turyści mogą odwiedzić muzeum Conciergerie i zobaczyć eksponaty dotyczące słynnych więźniów. Można również zobaczyć słynną celę więzienną, którą zajmowała Maria Antonina podczas swojego procesu. Cela ta została później przekształcona w kaplicę pamiątkową, a obrazy i przedmioty przedstawiające jej życie są tam wystawione.

Przed rewolucją Conciergerie był pałacem królewskim, który był siedzibą królów francuskich. Później pałac był wykorzystywany jako więzienie państwowe. W tamtym czasie cenę łóżka w Conciergerie można było wynająć za jedyne 27 livres 12 sous miesięcznie. Zamożniejsi więźniowie mogli wynajmować własne cele, podczas gdy biedniejsi byli stłoczeni w jednej, brudnej celi.

Conciergerie jest jednym z najbardziej znanych więzień we Francji. Więziono tu wielu najsłynniejszych więźniów rewolucji. Maria Antonina i Ludwik Filip z Orleanu byli dwoma najbardziej znanymi więźniami tamtych czasów.

Większość więźniów umieszczano w ciasnych celach ze szczurami, brudnymi łóżkami i smrodem moczu. Takie warunki były wynikiem panowania terroru. Podczas rewolucji zginęło ponad 25 000 osób, a prawie 40 000 zostało straconych. Podczas Terroru więzienie było znane jako „przedsionek śmierci”.

Trybunał Rewolucyjny skazał na śmierć ponad 2780 osób w ciągu 718 dni. Wiele z osób skazanych na śmierć było wrogami ludu. Przywódcy rewolucji klasyfikowali obywateli jako wrogów w oparciu o niewielką nutę sprzeciwu. Reign of Terror był czasem przemocy i nikt nie był bezpieczny.

Panowanie Terroru było niszczącym czasem dla Paryża. W ciągu 11 miesięcy terroru zginęło ponad 30 000 osób. Panowanie Terroru rozpoczęło się we wrześniu 1793 roku. Ostatnia z tych ofiar została zgilotynowana następnego dnia.

Było to miejsce, w którym znajdowała się cela Marii Antoniny

Podczas rewolucji francuskiej Conciergerie było miejscem, w którym Maria Antonina była przetrzymywana przed zgilotynowaniem. Więzienie było również miejscem egzekucji kilku członków rodziny królewskiej.

Conciergerie to budynek położony na Ile de la Cite. Pierwotnie był to średniowieczny pałac królewski. Budynek był ostatnim przystankiem dla tysięcy więźniów przed ich egzekucją. Znajdował się tam również Trybunał Rewolucyjny oraz więzienie dla kobiet. Conciergerie było głównym zakładem karnym podczas rewolucji i mieściło wielu więźniów politycznych.

Więzienie było pierwotnie pałacem królewskim, w którym rezydował król. Później zostało przekształcone w więzienie dla mężczyzn i służyło jako siedziba Parlamentu Paryża. Było uważane za jedno z najcięższych więzień w Paryżu. Zatrudniało 2000 pracowników. Niektórzy słynni więźniowie to Georges Danton i Andre Chenier.

Podczas Rewolucji Francuskiej Conciergerie służyło jako ostatni przystanek dla ponad 2700 więźniów przed egzekucją. Więźniów trzymano w dwunastoosobowych grupach i rozstrzeliwano w ciągu kilku dni. Zamożni więźniowie często otrzymywali prywatne cele. Większość więźniów żyła w ciasnych celach otoczonych przez szczury.

Ściany i sufity były pokryte fałszywym marmurem. Niektórzy więźniowie mogli rozmawiać przez kraty. Smród uryny przenikał do każdego pomieszczenia. Zamożniejsi więźniowie mogli wynająć łóżko za 22 liwry 10 sous na miesiąc.

Więzienie służyło jako tymczasowy dom dla licznych więźniów politycznych. Kwatery więzienne dla kobiet były wykorzystywane przez Trybunał Rewolucyjny podczas terroru. Zrekonstruowana cela Marii Antoniny jest dostępna dla zwiedzających.

Oprócz celi zwiedzający mogą zobaczyć kuchnię i pomieszczenia dla strażników. W muzeum znajduje się kolekcja przedmiotów z okresu panowania terroru. W muzeum znajdują się również eksponaty tymczasowe. Na dziedzińcu znajdują się również urocze lilowe potworki.

Conciergerie jest również narodowym zabytkiem. Najlepiej widać ją z nabrzeża Megisserie na Prawym Brzegu. Zawiera również średniowieczne ślady Palais de la Cite. Był to pałac królewski przez kilka wieków przed rewolucją.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *