Znany jako jedna z najbardziej znanych nekropolii na świecie, cmentarz Pere Lachaise jest jedną z najczęściej odwiedzanych atrakcji turystycznych w Paryżu. Jest to największa nekropolia w Paryżu i jest uważana za pierwszy cmentarz ogrodowy na świecie. Jest to również miejsce konfliktu ideologicznego.

1. To największa nekropolia w Paryżu

Położony w północno-wschodniej części Paryża cmentarz Pere Lachaise jest największą nekropolią w mieście. Jest znany z grobów niektórych z najbardziej znanych postaci na świecie. Jest to również popularna atrakcja turystyczna. W rzeczywistości 3,5 miliona osób odwiedza cmentarz każdego roku. Cmentarz znany jest również z intrygujących pomników.

Cmentarz został założony w 1804 roku przez Alexandre-Theodore Brongniart. Został zbudowany w stylu angielskiego cmentarza ogrodowego. Cmentarz otoczony był ozdobnymi pomnikami i posągami zaprojektowanymi przez czołowych ówczesnych rzemieślników. Cmentarz znany jest również z egipskich odrodzonych piramid i obelisków. Na jego terenie znajduje się również żydowska kwatera.

Cmentarz pierwotnie znajdował się w biednej, robotniczej dzielnicy. Powstał po wykupieniu tego terenu przez miasto w 1804 roku. Cmentarz powstał na miejscu dawnego domu jezuitów, który został przebudowany w 1682 roku. Obszar Pere Lachaise został ostatecznie włączony do miasta w 1860 roku.

Cmentarz był również miejscem kilku konfliktów zbrojnych w XIX wieku. W 1871 roku na cmentarzu Mur des Federes zmasakrowano 147 komunistów. Miejsce to oznaczone jest tablicą pamiątkową. Na cmentarzu znajdują się również pomniki poległych w wojnie i bezimiennych ofiar masowych mordów. Na cmentarzu znajdują się również pomniki ofiar Holocaustu.

Cmentarz służy również jako miejsce kontemplacji. Na cmentarzu znajduje się również kilka intrygujących rzeźb, m.in. sławiących osoby, które nigdy nie były znane. Znajdują się tu również rzeźby poświęcone zmarłym z francuskiego ruchu oporu. Na cmentarzu znajdują się groby znanych kompozytorów, takich jak Chopin i Berlioz, a także znanych muzyków, takich jak Edith Piaf.

Na cmentarzu znajduje się 70 000 miejsc pochówku. Znajdują się na nim również grobowce znanych postaci, takich jak Jean de La Fontaine, Moliere i Edith Piaf.

Cmentarz znany jest również ze swoich ozdobnych grobowców. Ponadto na cmentarzu znajduje się Monument aux Morts, który został zbudowany w 1899 roku i zaprojektowany przez Alberta Bartholome. Zawiera on wspólne ossuarium.

2. To pierwszy na świecie cmentarz ogrodowy

W latach 50. XIX wieku teren Pere Lachaise został zagospodarowany jako cmentarz przez urbanistę Nicolasa Frochota. Początkowo służył on jako miejsce ponownego pochówku grobów ze starych cmentarzy. Na przestrzeni lat teren ten był wielokrotnie powiększany.

Na Pere Lachaise pochowanych jest wiele znanych osób. Cmentarz znany jest również z pomników poległych w wojnie i ofiar Holocaustu. Na cmentarzu znajduje się 70 000 miejsc pochówku.

Układ cmentarza jest neoklasycystyczny i zawiera cechy stylu włoskiego renesansu i średniowiecznego gotyku. Niektóre grobowce zbudowane są z marmuru. Inne są wykonane z brązu. Na cmentarzu znajduje się również wiele kaplic rodzinnych. W niektórych częściach cmentarz położony jest na pochyłym terenie.

Cmentarz położony jest na 44 hektarach. Znajdują się na nim groby znamienitych osób, takich jak Richard Wright, Jim Morrison czy George Seurat. Znajduje się na nim również grób aktorki Sarah Bernhardt.

Cmentarz jest zarządzany przez miasto Paryż. Nie ma list oczekujących na miejsca pochówku. Jeśli nie ma wolnych miejsc pochówku dla danej rodziny, miasto próbuje się z nią skontaktować.

Wiele grobów na Pere Lachaise posiada fascynujące szczegóły. Na cmentarzu znajdują się również groby znanych kochanków. Oprócz Fryderyka Chopina i Marcela Marceau, na cmentarzu znajdują się groby Oscara Wilde’a i Edith Piaf.

Jednym z najbardziej popularnych miejsc na cmentarzu jest grobowiec Abelarda i Heloizy, czyli słynnej pary romantycznej z czasów średniowiecza. Grobowce znajdują się obok Jean de la Fontaine i Moliera. Na cmentarzu znajdują się również groby Jacques-Louis Davida, Eugene Delacroix i Fryderyka Chopina.

Wielu odwiedzających zostawiło pamiątki przy grobie Jima Morrisona, w tym butelki po alkoholu i płonące świeczki. Fani zbezcześcili również teren rozbierając posągi. Jeśli odwiedzasz cmentarz, najlepiej wybrać się na wycieczkę z przewodnikiem. Wycieczka dostarczy Ci informacji o cmentarzu i powie najlepsze miejsca do zobaczenia.

Jeśli odwiedzasz cmentarz Pere Lachaise, powinieneś zachować szacunek dla zmarłych. Można też kupić mapy lokalizacji grobów za około 5 do 15 euro.

3. To miejsce konfliktów ideologicznych

W XIX wieku cmentarz Pere Lachaise był miejscem wielu konfliktów politycznych i ideologicznych. Grobowce takich sław jak Jean de La Fontaine czy Molier były punktem centralnym kontrowersji. Cmentarz stał się symbolem rewolucyjnych zmian w praktyce pogrzebowej.

Pere Lachaise został założony w 1804 roku jako cmentarz niesekciarski. Napoleon Bonaparte zadekretował, że wszyscy obywatele powinni być pochowani bez względu na religię czy rasę. Nakazał zakup trzech działek pod Paryżem. Te trzy cmentarze zostały zaprojektowane tak, aby zapewnić godny pochówek dla wszystkich.

Cmentarz ten był pierwszym cmentarzem ogrodowym w Paryżu. Był też miejscem krwawej bitwy w 1871 roku. Podczas Komuny Paryskiej w 1871 roku, 147 komunistów zostało zmasakrowanych na cmentarzu Mur des Federes. Na murach cmentarza można prześledzić kilka dziur po kulach.

Na cmentarzu znajdowały się również krypty z różnych okresów. Znaleziono również egipskie piramidy renesansowe, kolumny doryckie i korynckie. Na cmentarzu znajdował się również pierwszy we Francji cmentarz muzułmański. Sekcja muzułmańska została otwarta 1 stycznia 1857 roku. W ciągu XIX wieku kwatera muzułmańska była wielokrotnie zmniejszana, w latach 1856-1870 odbyły się tylko 44 pochówki.

W 1899 roku na cmentarzu Pere Lachaise powstał Monument aux Morts, zaprojektowany przez Alberta Bartholome. Umieszczono na nim komunalne ossuarium. Komuniści mogli być chowani na cmentarzu, ale nie wolno im było chować w części muzułmańskiej.

Oprócz grobów Moliera i Jeana de La Fontaine’a, na cmentarzu znajdują się również groby dziesiątek innych sław. Jednym z najpopularniejszych jest grób Jima Morrisona, który zmarł w 1971 roku. Fani pozostawili na jego grobie znicze, narkotykowe akcesoria i butelki po alkoholu. Obsypali też jego grób pocałunkami.

Obecnie cmentarz odwiedza 3,5 mln osób rocznie. W sezonie jesiennym groby wypełniają się kolorami. Na zwiedzających czekają również pomniki honorujące ofiary Holocaustu i poległych w wojnie. Wycieczka z przewodnikiem to najlepszy sposób, aby w krótkim czasie zobaczyć jak najwięcej.

4. Jest to jedno z najlepszych miejsc turystycznych w Paryżu

Położony w 20. dzielnicy Paryża cmentarz Pere Lachaise jest jedną z najczęściej odwiedzanych atrakcji turystycznych w Paryżu. Ten cmentarz jest domem dla wielu słynnych grobów celebrytów i jest jednym z największych cmentarzy w Paryżu.

Cmentarz charakteryzuje się mieszanką stylów architektonicznych, a grobowce zawierają różnorodne projekty. Niektóre z najbardziej godnych uwagi grobów to Edith Piaf, Oscar Wilde i Jim Morrison. Na cmentarzu znajduje się również wiele egipskich piramid i obelisków. Z górnych poziomów cmentarza roztacza się panoramiczny widok na Paryż.

Jednym z najlepszych sposobów, aby dostać się na cmentarz jest skorzystanie z wycieczki z przewodnikiem. Za niewielką opłatą, przewodnik poprowadzi Cię przez cmentarz i opowie historie związane ze słynnymi grobami. Jest to świetna opcja, jeśli masz ograniczony czas i chcesz zobaczyć jak najwięcej.

Innym sposobem na dotarcie na cmentarz jest skorzystanie z metra. W pobliżu znajduje się kilka stacji metra, w tym Pere Lachaise i Philippe Auguste. Możesz również odebrać mapę w kiosku informacyjnym na stacji metra. Mapa pokaże Ci, gdzie znajdują się słynne miejsca grobowe.

Cmentarz wypełniony jest grobami znanych artystów i celebrytów. Szczególną popularnością wśród francuskich turystów cieszy się grób Edith Piaf. Była to piosenkarka, która przez całe swoje życie osiągnęła światowy sukces. Urodziła się w ubóstwie w 1915 roku.

W Pere Lachaise pochowane są inne sławne osoby. Wśród nich są kompozytor Modigliani i aktorka Simone Signoret. Znajdują się tu również liczne grobowce rodzinne i kaplice rodzinne. Cmentarz otoczony jest małymi kawiarenkami.

Za niewielką opłatą można nabyć mapę cmentarza. Jeśli odwiedzacie Pere Lachaise po raz pierwszy, najlepiej wybrać się na wycieczkę. Dzięki temu w krótkim czasie zobaczysz wszystkie najważniejsze zabytki. Wycieczka z przewodnikiem pomoże Ci również zlokalizować ciekawe grobowce.

Niektóre z najbardziej znanych osobistości pochowanych w Pere Lachaise to Sarah Bernhardt, Edith Piaf i Jim Morrison. Grobowce powoli niszczeją z powodu miejskiej plagi wandalizmu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *