Położona w centrum Paryża we Francji Bazylika Saint-Denis – Francuski Wawel jest jednym z największych zabytków, jakie miasto ma do zaoferowania. Zbudowana pod koniec XIX wieku budowla posiada wspaniałą architekturę i mieści grobowce większości francuskich królów. Regularnie organizowane są w nim również wystawy, koncerty i zajęcia dla dzieci.

Została zbudowana po upadku Napoleona

Położona w północnej części Paryża Bazylika Saint-Denis jest słynnym przykładem architektury gotyckiej. Została nazwana na cześć pierwszego biskupa Paryża, Saint Denis. Jest to również jedna z najważniejszych nekropoli królewskich w Europie. Znajduje się w pobliżu Saint-Denis Universite i jest łatwo dostępny z Gare Saint-Lazare.

W bazylice znajduje się również imponujący pomnik Bazyliki Saint-Denis. Pomnik ten został wyrzeźbiony przez Edme Gaulle’a i Pierre’a Petitota w 1830 roku. Zawiera rzeźby funeralne francuskich rodzin królewskich od X do XVIII wieku.

Bazylika była pierwotnie opactwem benedyktyńskim. Został tam pochowany pierwszy biskup Paryża, Saint Denis. Opactwo zostało rozebrane w 1792 roku. Bazylika została przebudowana w stylu gotyckim, który był później popularny we Francji.

Najlepszą częścią Bazyliki jest jej położenie. Można się do niej łatwo dostać z Gare Saint-Lazare lub Gare du Nord. Bazylika była jednym z pierwszych gotyckich kościołów we Francji i służyła jako wzór dla bardziej znanych francuskich katedr gotyckich z XIII i XIV wieku.

W bazylice znajduje się również jeden z najsłynniejszych pomników we Francji. Bazylika Saint-Denis jest jedną z najważniejszych nekropoli królewskich Europy i jest domem dla jednego z najbardziej imponujących tympanonów. W tympanonie znajduje się seria rzeźbionych płaskorzeźb przedstawiających znaki zodiaku i męczeństwo Saint-Denis. Jest to symbol dumy narodowej. Jest to również siedziba sybilli, świątyni narodowej chwały. Odwiedzają ją pielgrzymi ze wszystkich prowincji starożytnej Republiki.

Bazylika może poszczycić się również muzeum z imponującym katalogiem i jest jednym z najlepszych miejsc do poznania historii okolicy. Zwłaszcza świątynia Sybilli jest obiektem głębokiej czci. Muzeum posiada wiele innych atrakcji, w tym włosy Napoleona, kości El Cida i czaszkę Jimeny. Posiada również najbardziej imponującą kolekcję kryształowych owalnych waz oprawionych w brąz oraz pierścień zawierający czaszkę z grobu Heloizy.

Znajdują się w niej grobowce większości królów francuskich

Położona pod Paryżem Bazylika Saint-Denis jest bardzo ważnym kościołem w Europie. Znajdują się w niej grobowce wielu królów francuskich od X do XVIII wieku.

Nazwa bazyliki pochodzi od Saint-Denis, pierwszego biskupa Paryża. Kościół był pierwotnie opactwem benedyktyńskim. Został zbudowany w stylu wysokiego gotyku w XIII wieku. Powstał na miejscu wcześniejszego kościoła, który został zniszczony przez pożar. Architekt i opat połączyli style normański i burgundzki.

Bazylika została ukończona w 1144 roku. Na transepcie dodano dwa 12-metrowe okna różane. W tympanonie znajdują się reliefowe rzeźby znaków zodiaku i męczeństwa świętego Denisa. Denisa. Trawertyn łączy triforium i clerestory.

W 987 roku Hugues „Capet” został wybrany na króla Francji. Był on następcą Ludwika V. Był ostatnim członkiem dynastii karolińskiej. Dynastia Valois królów francuskich jest poddynastią rodziny Capet. Jest potomkiem wcześniejszego domu Valois, a jej początki sięgają Karola Comte de Valois.

Bazylika Saint-Denis jest łatwo dostępna z paryskiego Gare Saint-Lazare i Champs-Elysees. Jest to trzecia co do wielkości katedra na świecie. Posiada fasadę, która przypomina zamek i ma spiczaste łuki. Fasada zwieńczona jest południową wieżą. W 2013 roku miasto ogłosiło plany odbudowy wieży północnej.

Bazylika była miejscem pochówku wielu królów francuskich od X do XVIII wieku. Najstarszymi królami pochowanymi w bazylice są ci, którzy zmarli za czasów dynastii Karolingów. Pochowanych jest tu także wielu innych starszych królów, w tym Henryk VIII. Katedra jest także ważnym miejscem koronacji wielu francuskich królów.

Krótkie panowanie Henryka VIII na Wawelu upłynęło pod znakiem zderzenia kultur. Jego zwolennicy byli zszokowani różnymi praktykami polskich władców. Jego niepowodzenie w powrocie do Francji sprawiło, że parlament ogłosił wakat na jego tronie. Ostatecznie został zdetronizowany i zesłany do Polski. Jego ciało zostało przeniesione do Paryża, gdzie zostało pochowane w bazylice Saint-Denis.

Regularnie organizuje wystawy, koncerty i zajęcia dla dzieci

Położona na przedmieściach Paryża Bazylika Saint-Denis jest miejscem ostatecznego spoczynku większości francuskich monarchów. Założony w 13 wieku, kościół ten był pierwszą budowlą na świecie, która została zbudowana z wykorzystaniem elementów gotyckich. W bazylice znajduje się również słynny pomnik, który został wyrzeźbiony przez Edme Gaulle’a i Pierre’a Petitota w 1830 roku.

W bazylice znajdują się również groby 32 królowych, a także grobowce 43 francuskich królów. Zwiedzanie bazyliki zabierze Cię przez historię francuskiej monarchii i królów, którzy zostali tu pochowani. Dowiesz się jak wyglądały początki monarchii francuskiej od średniowiecznych władców do krwawego końca „Ancien Regime” z Rewolucją Francuską. Wycieczka obejmie również groby Świętego Ludwika, Dagoberta, Henryka IV i Katarzyny de Medicis.

Bazylika posiada również piękną kolekcję grobowców i ołtarzy. Jej wnętrze wypełnione jest niesamowitymi rzeźbami z okresu renesansu i gotyku. Posiada również ponad 70 posągów z okresu renesansu, co czyni ją największą kolekcją rzeźb funeralnych na świecie.

Do bazyliki można łatwo dojechać z centrum Paryża. Łatwo też dostać się do niej z Gare Saint-Lazare i Gare Saint-Elysees. W 2013 roku burmistrz Saint-Denis zapowiedział, że w najbliższych latach zostanie odrestaurowana północna wieża bazyliki. W 2016 roku ma się rozpocząć budowa wieży. Pierwotnie bazylika miała wyższą wieżę po lewej stronie, ale została ona zniszczona przez pożar na początku XIX wieku.

Fasada bazyliki ma okrągłe łuki i pałąki, podobne do fasady rzymskiego Łuku Konstantyna. Jest też wypełniona witrażami. Fasada została zbudowana w stylu gotyckim, który w tamtych czasach był rewolucyjny. Została również zbudowana szybko w porównaniu do innych kościołów w tym czasie.

Bazylika Saint Denis jest uważana za arcydzieło sztuki i architektury gotyckiej. Jest to obowiązkowy punkt zwiedzania w Paryżu. Jest również uznawana za Pomnik Narodowy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *