Położony w mieście Chantilly w regionie Oise we Francji Château de Chantilly jest zabytkowym francuskim zamkiem. Znajduje się on około 50 km na północ od Paryża. Château de Chantilly jest znany z muzeum konia i jego ogrodów.

Historia

Położony w tytułowej miejscowości w północnej Francji zamek/pałac Chantilly ma ciekawą historię. Pierwsza fortyfikacja zamku pochodzi z czasów rzymskich. W późniejszym okresie średniowiecza zamek należał do baronów Montmorency. Obecny zamek zbudowany jest na fundamentach XIV-wiecznego zamku.

Chantilly słynie z kolekcji obrazów, w tym dzieł Rafaela i Poussina. W zamku mieści się również muzeum, w którym znajdują się zbiory Ludwika Henryka, księcia Bourbon-Conde. Do jego kolekcji należą między innymi białe marmurowe Zniewolenia Michała Anioła. W muzeum znajduje się również Madonna z Chustą autorstwa Rafaela.

Zamek jest ważnym miejscem dla zagranicznych turystów. Został on odnowiony w XIX wieku i nadal się rozwija. Obecny zamek jest zbudowany w stylu francuskiego renesansu i prezentuje ważne francuskie i włoskie obrazy Old Master.

Podczas Rewolucji Francuskiej Chantilly było jednym z pierwszych miejsc, które poddano rekonstrukcji. W 1799 roku budynki zostały wykorzystane jako więzienie. Ostatni Conde naprawił budynki w skromny sposób. Zlecił również architektowi Dubanowi budowę galerii prowadzącej do apartamentów.

Zamek został odrestaurowany w XIX wieku przez księcia Aumale, jednego z pięciu synów króla Ludwika Filipa. On też poświęcił swoje życie Domaine de Chantilly. W zamku mieści się muzeum, które zapisał w spadku posiadłości Institut de France. W muzeum znajdują się również dzieła Rafaela i Poussina.

Zamek był również własnością angielskiego banku Coutts. Zamek Chantilly był również popularnym miejscem dla mieszkańców Paryża. Był również domem Marii Antoniny. Zamek został zaatakowany podczas rewolucji francuskiej. W tym czasie większość przedmiotów sztuki została skradziona i wróciła do zamku.

Ogrody

Położony tuż pod Paryżem zamek Chantilly ma wiele atrakcji zarówno dla dorosłych, jak i dla dzieci. Jest to piękna posiadłość ze średniowiecznymi zabytkami, historycznymi budynkami i bogatą ofertą sztuki.

Zamek położony jest na ośmiu tysiącach hektarów ziemi. Na terenie zamku znajdują się trzy zabytkowe ogrody, które są doskonale utrzymane. W skład ogrodów wchodzi jezioro ze świątynią Wenus. Są one idealne na romantyczny spacer.

Historia zamku rozpoczęła się od średniowiecznej fortecy zbudowanej w 1484 roku. Została ona skonfiskowana przez króla Ludwika XII pod koniec XV wieku. Następnie zamek został odnowiony w XIX wieku. Następnie był sprzedawany i kupowany przez osoby prywatne. W 1882 roku został odnowiony w stylu renesansowym.

W XVII wieku Henryk Orleański, książę Omalu odziedziczył zamek po swoim wielkim wuju. Zgromadził on wielką kolekcję sztuki, w tym średniowiecznych manuskryptów, rzadkich książek, rzeźb i gobelinów. Zgromadził również bogactwo porcelany i metali szlachetnych. Ostatecznie zostały one przekazane rządowi francuskiemu w 1884 roku.

W XVIII wieku książę de Conde wybudował na terenie zamku duży park. Zatrudnił przy tym najbardziej znanego ówczesnego architekta krajobrazu – Le Notre. Wybudował również stajnie i hipodrom. Ponadto Ludwik II de Bourbon Conde zbudował dziedziniec, który później stał się Grandes Ecuries.

Kolekcja obrazów, grafik i rzeźb w Chantilly jest druga po Luwrze. Zawiera dzieła domu Habsburgów, domu Burbonów-Sycylijczyków i domu książąt orleańskich.

Zamek oferuje fascynującą wycieczkę historyczną po swojej kolekcji. Obejmuje ona ponad trzy tysiące obrazów, ponad 2500 rycin i ponad trzydzieści tysięcy foliałów.

Muzeum Koni

Znajdujące się w Chantilly Muzeum Koni w zamku Chantilly jest idealnym miejscem na spędzenie czasu na nauce o koniach. Jest to muzeum etnologiczne, które prezentuje ogromną kolekcję sztuki i przedmiotów związanych z końmi.

Muzeum odtwarza rolę konia w polowaniach i działaniach wojennych, a także jego miejsce w świecie sztuki. Kolekcja sztuki i obiektów eksponowanych w Muzeum Konia obejmuje obrazy, rzeźby, rękopisy i inne.

Muzeum mieści się w wielkich stajniach Château de Chantilly. Stajnie były kiedyś domem dla 240 koni, 500 psów myśliwskich i towarzystwa jeździeckiego. Zostały odnowione w 2013 roku i obecnie mieszczą Muzeum Konia.

W muzeum znajduje się niezwykła kolekcja zwierząt z karuzeli, a także kilka wyjątkowych egzemplarzy rzeźbionych koni z drewna. Można tu również zobaczyć kolekcję sprzętu jeździeckiego. Muzeum posiada również rzadką kolekcję grawerowanych czeskich wazonów szklanych, które ilustrują przedstawienie koni w sztuce dekoracyjnej.

Muzeum jest otwarte dla publiczności i zachęca do zwiedzania z przewodnikiem. Zwiedzający mogą również obejrzeć pokaz jeździecki i zwiedzić wystawne apartamenty wewnątrz zamku.

Wejście do muzeum jest dość imponujące. Zwiedzających wita kilka posągów i altan, a także ścieżka, która prowadzi przez zamek i rzekę. Muzeum posiada również serię interaktywnych terminali, które pozwalają zwiedzającym na zapoznanie się z zabytkowymi książkami o koniach.

Muzeum posiada również kolekcję rzadkich dzieł sztuki, w tym perski manuskrypt z XVI wieku, który zawiera historię niebieskiego konia. Inne obiekty obejmują kolekcję sprzętu i narzędzi do uprzęży ze Stanów Zjednoczonych.

Taras

Położony na wsi taras w zamku Chantilly otoczony jest pięknymi kwietnikami. Taras posiada miejsce do przyjmowania gości i jest ozdobiony pnącymi się różami. Rozciąga się z niego widok na chroniony obszar. Do tarasu prowadzi również prywatny podjazd.

W XVII wieku Chantilly należało do rodziny Montmorency. Obecny zamek został zbudowany na fundamentach starego zamku z XIV wieku. Do budowy wykorzystano styl renesansu francuskiego. Budowa została zlecona przez Henri-Eugene-Philippe-Louis, Duc d’Aumale.

Zamek jest obecnie prawdziwym muzeum sztuki, w którym znajdują się ważne dzieła malarstwa Starego Mistrza. Muzeum posiada również kolekcję rysunków i rycin. W muzeum znajduje się ponad 2.500 rzadkich książek. Jest to zasługa woli Duc d’Aumale. Zastrzegł on, że muzeum zostanie otwarte dla publiczności po jego śmierci.

Wielki taras został zbudowany przez Jeana Chocqueta. Był on również mistrzem murarskim Senlis. Ogród angielski, czyli „Petit Trianon” w Wersalu, był inspirowany tym stylem. Park został również zaprojektowany przez Victora Dubois w latach 1817-1819.

Wielki kanał w Chantilly został stworzony przez Andre Le Notre. Ten 600 metrowy kanał został zbudowany poprzez zmianę kierunku dopływu Nonette, który jest dopływem rzeki Oise. Wielki Kanał był najbardziej imponującym z dzieł Le Notre.

Wielkie Stajnie uważane są za jedne z najpiękniejszych na świecie. Stajnie są domem dla około trzydziestu – czterdziestu koni. Znajdują się w nich również symboliczne pomniki. Znajduje się tam również wielu współczesnych artystów.

W zamku mieści się Muzeum Conde. Jest to jedna z najważniejszych kolekcji we Francji. Muzeum posiada ponad 30.000 rzadkich książek, rysunków i rycin.

Savour Chantilly cream

Niezależnie od tego, czy chcesz zwieńczyć deser, cieszyć się przekąską, czy po prostu dodać odrobinę klasy do każdej potrawy, krem z zamku Chantilly jest idealnym wyborem. Jest również łatwy do wykonania.

Do wykonania kremu Chantilly castle potrzebne będą: cukier puder, śmietanka i wanilia. Pierwszym krokiem jest ubicie śmietany, aż będzie lekka i puszysta. Następnie czas na dodanie cukru i wanilii. Najlepiej dodać cukier i wanilię, gdy śmietana zacznie piąć się w górę. Jeśli będziesz ubijać zbyt długo, śmietana może zamienić się w masło.

Najlepiej zrobić krem Chantilly z wysokiej jakości francuskiego creme fraicheit. Jest to śmietana o zawartości co najmniej 35 procent tłuszczu. Do bitej śmietany możesz użyć cukru granulowanego lub super drobnego cukru pudru.

Do ubicia śmietany potrzebna będzie elektryczna lub ręczna trzepaczka. Najlepsza trzepaczka ma cienkie druciki do delikatnego ubijania. Możesz również użyć miksera z przystawką do ubijania. Zanim nabierzesz śmietanę do worka do dekoracji, musisz ją schłodzić. Po przygotowaniu worka, należy umieścić go w szklance. Następnie należy złożyć otwarte krawędzie worka na krem.

Następnie należy ubić śmietanę ręcznie przez około dziesięć minut. Następnie możesz podać swój krem ze świeżymi jagodami lub naleśnikami. Ten krem jest idealny na deser, zwłaszcza jeśli dodasz do niego świeżo upieczone ciasto francuskie lub chrupiące ciasto choux.

Krem Chantilly można dostać w wielu miejscach w miejscowości Chantilly. Można go również znaleźć w food truckach. Możesz również odwiedzić dwugwiazdkową restaurację Michelin w Auberge du Jeu de Paume, która znajduje się w pobliżu zamku Chantilly. Oferuje ona popołudniową herbatę, kanapkę Jockey Sandwich oraz pyszną brasserie w ogrodzie zimowym.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *